Extreme behavior of lex ideals on Betti numbers
Leks ideallerinin Betti sayıları üzerindeki uç davranışı
  1. Tez No: 335661
  2. Yazar: HUBEYB ÜSAME GÜRDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde ana konu k[x_1; x_2;...; x_n] olarak verilen n boyutlu polinom halkasının sonlu üretilmiş serbest modülleridir. Serbest çözünürlükler bu modüllerin yapısını anlamak icin önemli bir araçtır. Betti sayıları ise serbest çözünürlükleri kodlayan faydalı bir sabit olarak bilinmektedir. Biz bu calışmada lex ideallerinin Betti saylarına odaklanıyoruz. Bu sayıların aynı Hilbert fonksiyonuna sahip idealler içinde üst sınır oluşturduğunun ispatını tekrar üretiyoruz. Bu tezdeki bilgiler (modern)-klasik olup kaynakçada belirtilen kaynaklardaki materyalin ayrıntılarının çalışılmasıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper mainly deals with the nitely generated graded modules of the polynomial ring k[x_1; x_2;...; x_n]. Free resolutions is an important tool to understand the structure of these modules. Betti numbers are an useful invariant that encodes the free resolutions. Our concentration accumulates on proving that the lex ideals provides an upper bound for Betti numbers of the graded ideals with the same Hilbert function in the polynomial ring k[x1; x2; :::; xn]. The material of this thesis is contemporary classical and includes the detailed study of the material that is scattered throughout the sources cited in the bibliography list.