Cell penetrating peptide amphiphile integrated liposomal systems for enhanced delivery of cargo to tumor cells
Lipozomların hücre delici peptitlerle modifiye edililerek antikanser ilaç gönderiminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 335662
  2. Yazar: MURAT KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Onkoloji, Bioengineering, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İlaçlara kattığı yüksek çözünürlük, stabilite ve zaman salınımı gibi özellikleri olması itibariyle lipozomlar etkili nano taşıyıcılar olarak yaygınca kullanılmaktadır. Toksik etki göstermemeleri, biyobozunurluğu ve hücre zarına benzer yapıda olmaları da lipozomların tercih edilmesindeki diğer sebeplerdir. Buna rağmen lipozomların hücre içine alınımının kısıtlı olması, lipozomların ilaç taşıyıcısı olarak kullanımında önemli sorunlar teşkil etmektedir. Bu durumun üstesinden gelme amacıyla lipozomları reseptör ve yük bağıntılı işlev gören hücre delici peptitlerle modifiye edip lipozomların hücre içine girişini desteklemek kayda değer bir stratejidir. Bu çalışmada, liposomları tek adımda modifiye eden bir sistem geliştirilmiş olup, entegre olan amfifilik hücre delici peptitlerin lipozomların etkinliği üzerindeki rolü test edilmiştir. Arjinin miktarı itibariyle zengin hücre delici bölümü ve hidrokarbon zincirine sahip hücre delici peptitler DOPG ve kolesterolden oluşan eksi yüklü lipozomlara entegre edilmiştir. Çalışmada modifiye edilmiş lipozomların (a) boyut, yüzey potansiyeli ve zar polaritesi gibi fiziksel özellikleri, (b) hidrofilik Rhodamin B ve hidrofobik Nile Red gibi ilaç modellerinin enkapsülasyon ve iletim etkinliği, (c) Paclitaxel ve Doxurobicin-HCl gibi anti kanser ilaçlarla yüklenmesi sonrası terapütik etkinliği araştırılmıştır. Sonuçlar ışığında amfifilik hücre delici peptitlerle kovalent bağ olmaksızın modifiye edilmiş lipozomların ilaç iletimi yönünden daha iyi olup, anti kanser ilaçlarla yüklendiğinde terapütik etkinliğini arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Liposomes have been extensively utilized as effective nanocarriers due to their enhanced solubility, higher stability and greater ability to facilitate the slow release of encapsulated drugs compared to free drug administrations. Liposomes are also preferred as drug vectors due to their non-toxic nature, biodegradability and structural resemblance to the cell membrane. However, their low internalization efficiencies pose an important challenge for their use in drug delivery applications. Internalization issues inherent in many liposomal systems can be circumvented by the use of cell penetrating peptides, which non-covalently attach on the liposome surface and greatly enhance liposomal uptake in a receptor- and charge-dependent manner. In this study, we examined the liposomal dynamics effected through the integration of an amphiphilic cell penetrating peptide into a simple liposome system. Peptide amphiphiles with a cell penetrating arginine-rich domain were incorporated into liposomal membranes formed by negatively charged dioleoylphosphoglycerol (DOPG) phospholipids in the presence of cholesterol. Throughout the present study, we sought to analyze the effect of peptide incorporation on (a) the physical characteristics, such as size, surface potential and membrane polarity, of the liposomal membrane, (b) the alterations in the encapsulation and delivery mechanisms of hydrophilic (Rhodamine B) and hydrophobic (Nile Red) drug models and (c) the enhancement of therapeutic capability in liposomes loaded with the drugs Doxorubicin-HCl and Paclitaxel. Our results revealed that the modification of liposomes by cell penetrating peptide amphiphiles results in the improvement of cargo delivery and the enhancement of the therapeutic effects of the anti-cancer drugs Doxurubicin and Paclitaxel.