İstanbul'da WRF modeli ile rüzgâr tahmini doğrulaması
Verification of WRF wind speed forecasts in Istanbul
  1. Tez No: 335762
  2. Yazar: MURAT TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan çalışmada, İstanbul çevresindeki rüzgâr şiddeti ve rüzgâr yönlerinin, sınırlı alan nümerik hava tahmin modeli WRF ile tahmin doğruluğu araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle WRF modelinde İstanbul ve çevresi için gerekli fiziki şartlar tanımlanmış ve modelin çalıştırılma şartları belirlenmiş ve modelin üretmiş olduğu tahmin verilerinin karşılaştırması İstanbul ilinde yer alan meteorolojik istasyon noktaları ile yapılmıştır. Doğrulama işlemi için yanlılık, ortalama mutlak hata, ortalama karekök hata ve olasılık tabloları kullanılmıştır. Ayrıca hataların dağılımı histogramlar çizilerek gösterilmiştir. Yön tahmini doğrulaması için ise rüzgârgülleri kullanılmıştır. Yanlılık testi sonuçları ortalaması 0,25 m/s, ortalama mutlak hata testi sonuçları ortalaması 1,78 m/s, ortalama karekök hata tesi sonuçları ortalaması 2,07 m/s olarak bulunmuştur. Sonuçları, arazi kullanımı, yükseklik temsili ve istasyon çevresindeki faktörlerin simülasyonu, kara deniz etkileşimi gibi birçok parametre etkilemektedir. Rüzgârgüllerine bakıldığında da benzer bir durumla karşılaşılmakta ve hata testi sonuçlarının ortalamadan saptığı istasyonların rüzgârgüllerinde de gözlem verilerinden sapmalar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the forecasted wind field is compared with the station observations in Istanbul. Observation dataset was comprised of Istanbul Metropolitan Municipality Disaster Coordination Center?s (AKOM) meteorological stations. The Weather Research and Forecasting (WRF) model is used to forecast the atmospheric conditions around city of Istanbul. For verification processes, bias, mean absolute error and root mean square error tests were used. Also, distributions of the datasets were plotted via histograms. Wind roses were used for wind direction verification. Bias test?s mean value for all dataset was 0,25 m/s, mean absolute error test?s mean value for all dataset was 1,78, and root mean square error test?s mean value for all dataset was 2,07 m/s. the results have been affected by land use, simulation of stations environmental factors, sea land interactions and so on. With respect to the results of wind speed tests, wind roses have nearly the same magnitude of error.