Eyüp ilçesi İslambey Mahallesi 217 ada 65 parsel'deki ahşap yapıların koruma projesi
The conservation project of the wooden houses situated in Eyüp district Islambey Quarter 217 block 65 parcel
  1. Tez No: 335914
  2. Yazar: SANİYE FEYZA YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada Eyüp İslambey Mahallesi, İslambey Çeşmesi Sokak 217 Ada 65 Parsel?de yer alan ahşap konutlar konu alınmıştır. Yapıların içinde yer aldığı Eyüp İlçesi, ilk Osmanlı sur dışı yerleşim bölgesidir. Aynı zamanda Osmanlı-Türk şehirciliğinin tipik bir örneği olan Eyüpte sayıları giderek azalmakta olan özgün ahşap sivil mimarlık örneklerinin araştırılması Türk konut tipinin gelecek nesillere aktarılması açısından da büyük önem taşıması sebebiyle, söz konusu ahşap yapılar tez konusu olarak seçilmiştir. İslambey Çeşmesi Sokağı ile Bahçeli Çeşme Çıkmazı Sokağının kesişimindeki köşe parselde yer alan iki ahşap yapı birbirine bitişik tasarlanmıştır ve aynı bahçeyi kullanmaktadır. Yapıların kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte farklı zamanlarda yapıldığı düşünülmektedir. Elde edilen verilerden yapıların 19. Yüzyıl sonlarında inşa edildiği sanılmaktadır. Özgün ahşap detayların büyük ölçüde korunduğu yapılar, 1960?lı yılların sonlarında üç farklı ailenin birbirinden bağımsız olarak aynı parseli kullanabileceği şekilde bölümlendirilmiştir.Tez çalışmasının birinci bölümünde amaç ve yöntemler belirlenmiş, ikinci bölümde çalışma arazisinin bulunduğu Eyüp İlçesi ve yapıların yakın çevresi kısaca tanıtılmış, üçüncü bölümde yapının mevcut durumu detaylıca anlatılarak malzeme ve bozulma tespitleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde, çeşitli bilgiler ışığında restitüsyon projeleri geliştirilmiş, daha sonraki bölümde yapının ihtiyaç duyduğu müdahale önerileri yapılmış ve son olarak da genel bir değerlendirmenin yapıldığı sonuç bölümü yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the wooden houses situated in Eyüp Islambey Quarter, Islambey Çeşmesi Street, 217 Block 65 Parcel are studied. The surveyed site is located in Eyüp district, the first Ottoman residential zone ever to be situated outside of the city walls. A typical model of the traditional Ottoman-Turkish urbanism, Eyüp district embodies unique examples of timber structured civil architecture. Undertaking a detailed survey of this site, therefore, constitutes great importance for the documentation of Turkish housing archetypes and generating a reliable archive for the next generations. The two timber houses situated at the intersection parcel of İslam Bey Çeşmesi Street and Bahçeli Çeşme Çıkmazı Street are constructed adjacently and they inhabit the same garden. Although the accurate construction dates remain unknown, it is estimated that the two dwellings were built in different dates. According to the obtained information, the buildings were finished about the late 19th century. In 1970s, the structures were fragmented in way that enabled the independent utilization of the same parcel by three different families. Specifications on the aim and method of the research are clarified in the first part of the thesis, while the information on Eyüp district and surroundings is included in the second part. In the third part, an analysis of the present condition is realized and the information on materials and deteriorations are documented. The fourth part includes a restitution project that is constituted in light of the corresponding findings, while the required interventions for the analyzed structures are proposed in the next part. Finally, the epilogue consists of an overall evaluation of the research.