Behçet hastalığı birlikteliği olan üveitlerin uzun süreli takiplerinde görsel sonuçlar
Long term visual results of uveitis with Behçet's disease
  1. Tez No: 335987
  2. Yazar: SELİM BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZYAZGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İlk başvuru tarihleri 1977-1987 ve 2000-2010 yılları arasında olan hastaların vizüel prognozlarını kıyaslayarak buna etki eden faktörleri irdelemeyi amaçlamaktayız.Gereç ve yöntem: 48'i kadın 152'si erkek toplam 200 hastanın 382 gözü çalışmaya dahil edildi. İlk başvuru tarihleri 1977-1987 yılları arasında olanlar Grup1, 2000-2010 tarihleri arasında olanlar ise Grup 2 olarak sınıflandırıldı. Grup 1'de 100 hastanın 194 gözü, Grup 2'de 100 hastanın 188 gözü bulunuyordu. Hastaların dosyalarında her vizitte, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (Snellen eşeli ile), biomikroskopik ve indirekt oftalmoskopik muayene bulguları mevcut olup her hasta oftalmolog, romatolog ve dermatolog tarafından değerlendirilerek takip edilmektedir. Her hastanın yaşı, cinsiyeti, göz tutulumunun tek veya çift taraflı oluşu, geçirdiği atak sayısı ve atakların aralıkları, oküler bulgular ve komplikasyonları, kullandıkları antiinflamatuar ve immunsupresif ilaç tedavileri ayrıca izlem başlangıcı ve sonundaki hasarın derecelendirilmesi not edilerek değerlendirildi.Bulgular: Hastaların %76'sı erkek, % 24'ü kadındı. Hastaların üveitle ilk başvuru yaş ortalaması 29'du. Oküler tutulum %9 tek taraflı, % 91 çift taraflıydı. Grup 1'de ortalama atak sayısı 4.21 iken Grup 2'de 3.25'di. Kaplan-Meier survival analiz yöntemiyle iki grup kıyaslandığında Grup 1'deki hastaların %64.50'sinde potansiyel görme keskinliği kritik görme derecesi olan 0.1'in altına düşerken Grup 2'de bu oran %48.81'di. Bu iki grup arasında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark vardı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare visual prognosis of patients with uveitis with Behcet?s disease who presented after 1977-1987 and 2000-2010.Material and Methods: 382 eyes of 200 patients were included in the study (48 female and 152 male). Patients who visited the clinic between 1977 and 1987 were classified into Group 1, and those who visited between 2000 and 2010 into Group 2. Group 1 consisted of 194 eyes (100 patients) and Group 2 consisted of 188 eyes (100 patients). Uncorrected and corrected visual acuity measurements, biomicroscopic and fundoscopic examination were performed in all patients. Rheumatologist and dermatologist was consulted upon diagnosis of uveitis with Behcet?s disease. Clinical records were reviewed for gender, age of onset of uveitis, numbers of ocular attacks per eye per year from the onset of ocular disease, immunosuppressive drugs and ocular complications. Grade of uveitis with Behcet disease was noted at the first and last visit.Results: 76% of patients were male and 24% patients were female. Bilateral ocular involvement was 91%. Mean occular attack number was 4.21 in Group 1, and 3.25 in Group 2.