Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda neoadjuvan ve adjuvan tedavi sonuçlarımız
Our neoadjuvant and adjuvant therapy results of non small cell lung cancer patients
  1. Tez No: 335988
  2. Yazar: HASRET CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı; erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanısı alan olgularda hastalıksız ve genel sağkalım açısından kendi merkezimizin neoadjuvan ve adjuvan tedavi sonuçlarını değerlendirmek ve hasta ve tümör özelliklerinin prognoza katkısını belirlemektir.Bu amaçla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne Ocak 2005-Haziran 2010 tarihleri arasında başvuran evre I-III KHDAK'li 182 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı.Hasta ve tümör özellikleri, olguların hastalıksız ve genel sağkalım süreleri ile hasta ve tümör özelliklerinin sağkalıma etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Our retrospective study aims to assess our center?s neoadjuvant and adjuvant therapy results in terms of disease free and overall survival and determine the effects of patient and tumor characteristics as prognostic factors in patients with early stage NSCLC.Files of 182 patients in stage I-III NSCLC followed up at outpatient Medical Oncology Clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty, between January 2005 and June 2010 were retrospectively analysed.Patient and tumor characteristics; disease free and overall survival,the prognostic effects of patient and tumor characteristics on survival were analysed. Neoadjuvant chemotherapy group consisted of 47 patients , and 135 patients had primary surgery and had either received adjuvan chemotherapy or followed-up without therapy.In our study; adjuvant chemotherapy improved disease free survival(p=0.001) and overall survival (p ? 0.001) only in stage III NSCLC patients.The lack of benefit in stage II, can be due to relatively smaller benefit and inefficient number of patients to show this small benefit at this stage.In the neoadjuvant therapy group the response rate was found to be %25.5 and 23.4% of patients could be operated.No survival benefit was found between stage III NSCLC patients receiving neoadjuvant and adjuvant chemotherapy group. The patients who could be operated after neoadjuvant chemotherapy were found to have a longer overall survival than the patients who couldn?t. (43.9 ? 5.8 monthsV20.2 ? 1.7months).Tumor diameter, vascular invasion and chest wall invasion were found to be the pathological characteristics that have a statistically significant impact in terms of disease free and overall survival in univariate and multivariate analyses.