Örgütsel adaletin örgüt vatandaşlığı üzerine etkisi ve Marmara Üniversitesi idari personel üzerinde bir araştırma
The effect of organizational justice on organizational citizenship and thesis on the administrative staff of Marmara University
- Tez No: 336231
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ CAN SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların örgütsel adalete ilişkin algılamalarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisini araştırmaktır.Araştırma, Türkiye?nin en köklü üniversitelerinden birisi olan Marmara Üniversitesi idari personeli üzerinde yapılmıştır. 11 farklı yerleşkede çalışan toplam 215 üniversite idari personelinin örgütsel adalet algılarının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Anket, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışanların örgütsel adalet algısını belirlemeye yönelik sorular, ikinci bölümde ise çalışanların örgütsel vatandaşlık algılarını belirlemeye yönelik sorular, üçüncü ve son bölümde ise çalışanların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Ölçüm aracı olarak kullanılan örgütsel adalet algısı ve örgütsel vatandaşlık algısı ölçeklerinin geçerli ve güvenilir ölçekler olduğu ortaya konmuştur.Mesleki kıdeme göre örgütsel adalet boyutlarında anlamlı farklılıklara rastlanılmıştır. Yeni işe giren personellerin adalet algısının daha fazla olduğu, çalışma süresi arttıkça bu oranın düştüğü gözlenmektedir.Örgütsel adalet algısı ve örgütsel vatandaşlık algısı boyutlarının ortamda ne derece farklı algılandıklarını ortaya koyabilmek için yapılan analizlerde hem örgütsel adalet algısında hem de örgütsel vatandaşlık algısında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Örgütsel adalet algısında kişilerarası adalet algısı en yüksek seviyede algılanan adalet türüdür. Örgütsel vatandaşlık boyutlarından sırasıyla nezaket, vicdanlılık ve yurttaşlık ortamda yüksek seviyede algılanmaktadır.Özellikle kişilerarası adaletin hem örgütsel vatandaşlığı hem de bütün alt boyutlarını açıklayan en önemli faktör olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Örgüt, Adalet, Örgütsel Adalet, Örgütsel Vatandaşlık
Özet (Çeviri)
52The main purpose of the thesis, to investigate the effects of employee perceptions of organizational justice on organizational citizenship behaviour.This research has been done on the administrative staff at Turkey?s one of the oldest University of Marmara University. The aim of the research is to evaluate the effects of University administrative staff?s perceptions of organizational justice on organizational citizenship behavior at 11 different campus on 215 employee. The survey consists of 3 parts. The first part determines employees' perceptions of organizational justice, second part determines employees' perceptions of organizational citizenship behaviour and at the last part determines the demographic characteristics of employees.The perception of organizational justice and organizational citizenship perception as measuring tool, shown that scales are reliable and valid.Significant differences were observed dimensions of organizational justice by occupational experience. New personnel sense of justice is more and work durations increase observed that as the ratio decreases.The perception of organizational justice and organizational citizenship dimensions of the perceived environment to elucidate to what extent the different perception of organizational justice as well as the analysis and found significant differences in the perception of organizational citizenship. At the Organizational Justice, the highest level of perception of the interpersonal justice perception is perceived as a kind of justice. Respectively; courtesy, conscientiousness and civic virtue of the dimensions of organizational citizenship, perceived high level at the environment.Especially, interpersonal justice effects to organizational citizenship and all the sub-dimensions of appears to have emerged as the most important factor explaining. Keywords : Organization, Justice, Organizational Justice, Organizational Citizenship