Kurumsal kaynak planlaması uygulamalarının kalite yönetim sistemi performansına etkisi
The effects of enterpise resource planning applications on to quality management system performance
- Tez No: 336239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. ERP yazılımına sahip olan firmaların ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi performanslarının ölçülmesini amaçlayan çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın kapsam ve amacı ile ilgili bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde öncelikle kalitenin tanımı ve tarihçesi incelenmiş daha sonra toplam kalite yönetimi kavramına geçiş yapılmış ve buna bağlı olarak ISO 9001 kalite yönetim sisteminin gelişimi ve kalite yönetim prensipleri anlatılmıştır. İkinci bölümün son kısmında ise kalite yönetim sisteminin işletmelere katkısı incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kurumsal kaynak planlaması uygulamalarının tarihsel gelişimi, kurumsal kaynak planlaması sisteminin temel özellikleri incelenmiş ve son olarak kurumsal kaynak planlaması uygulamalarının işletmelere sağladığı faydalar ortaya konulmuştur.Çalışmanın dördüncü bölümünde kurumsal kaynak planlaması sisteminin kalite yönetim sistemine etkisi ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır.Çalışmada yer alan beşinci bölümde ise kurumsal kaynak planlaması uygulamalarının kalite yönetim sistemi performansına etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Kal-Der üyesi firmalara anket uygulanmıştır. Ankete katılması talep edilen firmalardan 43 adet firma ankete yanıt vermiştir. Anket sonuçları SPSS 15.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise araştırma analiz sonuçları yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Kurumsal kaynak planlaması uygulamalarının ISO 9001 kalite yönetim sistemi performansı etkinliğini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kalite Yönetim Sistemi, ISO 9001:2008, Kurumsal Kaynak Planlaması(KKP), ERP
Özet (Çeviri)
The study is composed of six main sections. In the first section of the study, aiming measurement of ISO 9001 Quality Management System performance of the companies having ERP software applications, information is given on the scope and purpose of the study.In the next section, at the beginning definition of quality and its history is investigated and later total quality management concept is introduced and then improvement of ISO 9001 quality management system and principles of quality management is interpreted accordingly. Last part of the second section, contribution of quality management system to the organisation is investigated. In the third section, historical development and basic properties of ERP applications is investigated and finally the contribuiton of ERP applications to the organisations is presented. In the forth section, technical literature study on the effects of ERP applications to quality management system is performed.In the fifth section of the study, effects of ERP applications to quality management system performance is investigated. In the scope of the study, a questioniare was applied to Kal-Der members. 43 members of which participated into the survey. Survey results were analyzed by SPSS 15.0 software.At the final section, analyse results of the study is interpreted. According to the results gained, it is concluded that ERP applications increases the efficiency of ISO 9001 system performance. Keywords : Quality Management System, ISO 9001:2008, Enterprise Resources Planning (ERP)