2008 ekonomik krizinin Türkiye'de istihdama etkilerinin sektörel bazda ampirik model ile analizi
The analysis with empirical model of the effects of 2008 economic crisis on Turkey employment sectors
  1. Tez No: 336245
  2. Yazar: ALİ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE ÇOKGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı, 2008 ekonomik krizi sonrası, Türkiye ekonomisinde ortaya çıkan istihdam piyasası değişimlerini ortaya koyarak; tarım, sanayi ve hizmetler sektörlerindeki istihdam verileri ile reel ve finansal olarak belirlenen ekonomik değişkenler arasında bir nedensellik ilişkisini varlığını araştırmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ekonomik kriz ve istihdama ilişkin kuramsal yaklaşımlar açıklanmış; ikinci bölümde, iktisadi ekollerin ekonomik kriz ve istihdama ilişkin yaklaşımları incelenmiş; üçüncü bölümde, 2008 ekonomik krizinin arkasında yatan finansallaşma olgusu irdelenerek, 2008 krizinin ortaya çıkış ve gelişimi açıklanmıştır. Ampirik modeli içeren son bölümde ise, Türkiye ekonomisinde 2006:Q1-2010:Q4 dönemi için tarım, sanayi ve hizmetler sektöründeki istihdam verileri ile reel ve finansal olarak seçilen ekonomik değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi Toda-Yamamoto nedensellik testi kullanılarak açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ekonomik Kriz, İstihdam, Nedensellik, TodaYamamoto Yöntemi
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, after the 2008 economic crisis, by revealing changes in the labor market resulting of Turkey's economy; investigating the existence of a causal rela-tionship between agricultural, industrial and services sectors employment datas with real and financial economic variables. The study consists of four sections. In the first part, described the theoretical approaches to economic crisis and employment; the second part, investigated the economic crisis and employment approaches of the economic schools; the third part, the financialization, which is behind the 2008 economic crisis, are examined, the emergence and development of the 2008 crisis are described. In the last section contains the empirical model, for Turkey's economy in 2006:Q1-2010:Q4 period, the causal relationship between agriculture, industry and services employment datas with selected the real and financial economic variables are explained to using Toda-Yamamoto causality test. Keywords : Economic Crisis, Employment, Causality,Toda-Yamamoto Method.