Karayolu esnek yol üstyapısında yapılan bakım hizmetleri ve esnek yol üstyapısında oluşan bozulmalar ve onarımı
- Tez No: 33627
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
ÖZET Ulaşım hizmetleri; bir ülkenin sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alandaki kalkınmasının altyapısını teşkil eder. Ülke içerisindeki altyapı tesisleri tamamlandıkça kalkınma büyür. Sosyo-ekonomik alanda kalkınmanın yeterli hız ve alanda sağlanabilmesi için altyapı tesislerine büyük önem verilmesi gerekir. Bu nedenle bir ülke içerisindeki ulaşım ağlarının yoğunluğu o ülkenin gelişmişlik ve kalkınma ölçüsünü göstermektedir. Ülkemizde karayolları ulaşım hizmetlerinin altyapısını teşkil eden bir kuruluş olarak, ulaşım alanında yıllık yatırım programları için yaklaşık yıllık bütçenin % 10' u gibi bir payı almaktadır. Buna rağmen, üstyapının projelendirilmesi, yapımı bakımı ve bilhassa uygulama hatalarından dolayı karayollarımızda istenilen standart ve konforda yollar yapılamamakta veya yapıldıktan sonra muhafaza edilememektedir. Bu nedenle yol üstyapısının yapımı ve yapıldıktan sonra bakımı önem arzetmektedir. Bilhassa uygulamada yapılan hatalar sonucu çok büyük zararlara yol açmaktadır. Bunun neticesi ise onarım hizmetlerinde yapılan harcamaları arttırmaktadır. Bu çalışmada, esnek yol üstyapısında yapılan bakım hizmetleri nin tarifi ve sınıflandırılması yapılmış, bakım hizmetlerinde kullanılan malzemeler anlatılmaktadır. Esnek yol üstyapısını teşkil eden tabakalar ve tabakaların dizaynlarının hazırlanması ve esnek yol üstyapısında meydana gelen bozulmalar ve bu bozulmaların onarımı ve alınabilecek önlemler anlatılmaktadır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın ana hatları, ikinci bölümde esnek yol üstyapısının bakımında kullanılan agregalar, alttemel, temel, bitümlü bağlayıcılar, üçüncü bölümde esnek yol üstyapısında yapılan bakım hizmetlerinin tarifi ve sınıflandırması yapılmaktadır. Dördüncü bölümde esnek yol üstyapısını oluşturan tabakalar ve bu tabakaların yapımı anlatılmakta dır. Beşinci bölümde esnek yol üstyapısında meydana gelen bozulmaların nedenleri, onarımı ve alınabilecek önlemler anlatılmaktadır. Çalışmanın bütününden çıkarılan sonuçlar, altıncı bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü kaynaklar listesi izlemektedir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY Transportation services form the fundemantals of social, political, cultural and economic development of a state. When the substructure facilities are completed, there will be an increase in the progress of country. It is very important to construct these facilities because it also provides sufficient advances in a social-economic way. That's why the density of transportation networks indicates that whether the state develops or not. In Turkey, The General Directorate of Highways that gets a pay about 10 % of annual budget of transportation investments, tries to construct highway networks. Unfortunately, the faults in platform designs or the mistakes in construction or maintenance service cause unwanted standart and uncomfortable roads. That's why, the constrution of road platform and its maintenance are very important. Particularly, the results of application faults cause big damages. Consequently, that faults arise the cost of repair service. In this project, the definition of maintenance services, its classification and materials used in the elastic road platform are explained. Then, the layers which form the elastic road platform, the preparation of layer designs, damages in road platform and repairing these damages are described. This project consists of six parts: In first part, the main ideas of study; in second part, aggregates used in the elastic road platform, subbase course, base course and bituminous base course; in third part, the definition of maintenance services and its classification are explained. In fourth part, the layers that form the elastic road platform, and the construction of layers are described. In fifth part, the reasons of damages in road platform, repairing these damages and precautions againts damages are stated. The results about this study are summarized in sixth part and the last part is followed by the list of selected references. vi