Yüksek dayanımlı beton üretiminde kullanılan katkı maddelerinin betona etkisi
  1. Tez No: 33640
  2. Yazar: İ.HAKAN ÖZBEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Çok önemli bir yapı malzemesi olan betonun inşaat endüstrisinde yeri ve önemi güncelliğini korumaktadır. TS 4834'deki beton tanımında yerini alan beton katkı maddelerinin önemi ise giderek artmaktadır. Taze ve sertleşmiş beton özelliklerini değiştiren ve yüksek dayanımlı beton üretiminde kullanılan kimyasal katkı maddeleri artık günümüzde Dünya" da ve ülkemizde birçok yapıda kullanılmaktadır. ülkemizde değişik firmaların farklı isimler altında imal edip piyasaya sunduğu katkı maddeleri proje ve şantiye mühendisleri tarafından kapsamlı olarak tanınmamaktadır. Firmaların önerdikleri oranlarda kullanılan beton katkı maddelerinin değişik şartlarda betona etkileri ve mukavemet değerleri kullanıcı tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bütün bu özelliklerin bilinmesi katkı maddesi seçimi ve kullanımında büyük yanlışlıklar yapılmasını önleyecektir. Betonda bazı özellikleri iyileştirmek amacıyla kullanılan katkı maddeleri diğer bazı özellikleri bozabilmektedir. Ayrıca çimento ile katkının uyumu ve katkı dozajı önemli parametreler olmaktadır. Katkı maddelerinin istenilen amacı sağlaması için bilinçli bir şekilde seçilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada amaç yüksek dayanımlı beton üretiminde ve betonun özelliklerini değiştiren katkı maddelerini tanımak olmuştur. Yapılan deneysel çalışmada piyasaya malzeme arz eden 3 değişik firmanın 10 değişik katkı maddesi kullanılmıştır. Yapılan deneyler farklı durumlarda gerçekleşmiştir ve katkı maddelerinin betona etkileri, basınç mukavemeti ve işlenebiliri ik ilişkileri araştırılmıştır.Sonuç olarak, kimyasal beton katkı maddelerinden süper akışkanlaştırıcıların yüksek dayanımı ı beton üretiminde büyük rol oynadığı anlaşılmıştır. Betonda yüksek oranda su azaltmayı sağlayan bu katkılar basınç mukavemeti artısı sağlamış ve betonun islenebilirligini yükseltmiştir. Priz hızlandırıcı katkıların ise erken mukavemet sağlayarak erken kalıp alma imkanı sağlayabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca süper akışkanlaştırıcı katkı ile birlikte kullanılan ve mineral katkı olan silis dumanının betonun mukavemetinin artmasında yardımcı olduğu görülmüştür. Süper akışkanlaştırıcı katkı ile birlikte kullanılan silis dumanlı deney betonlarının sadece süper akışkanlaştırıcı kullanılarak üretilen deney betonlarından daha yüksek mukavemet değerleri verdiği görülmüştür. Tüm bu sonuçlar ile beton katkı maddelerinin gelecekte daha sık ve bilinçli kullanılması durumunda daha kaliteli beton üretileceği sorusunu akıllara getirmektedir.
Özet (Çeviri)
132 SUMMARY Because it is one of the most important construction materials, concrete still maintains its widespread popularity in the civil engineering industry. The concrete admixtures, which are formally defined in the relevant Turkish Standard, TS-4834, are gaining more significance in parallel with wide usage of concrete. The chemical additives, which modify for better the properties of both fresh and hardened concrete, are recently being used at much greater rates than ever before both in the World and in our country as well, especially at those structures requiring high quality concrete. The concrete admixtures commercially available in our country, which are placed in the market by different companies under various brand names, are not presently known with sufficient detail by the technical personnel working in the construction industry. The effects of these admixtures on concrete quality used in different environmental and job conditions at dosages recommended by manufacturers are not fully known by the users. Recognition of peculiarities of the commonly available admixtures by engineers and designers would prevent incorrect selection and improper usage of them. For example, one must pay careful attention to the fact that an admixture used for improving a particular concrete property may impair yet another one. Moreover, conformity of the additive with the particular type of cement used, and the proper proportion of the admixture are important factors to pay heed. In order to fully actualize the projected improvement of the concrete quality, the correct type and correct dosage of the pertinent admixture should be selected.133 Accordingly, the main objective of this study has been to experimentally attempt for an in-depth recognition of the widely available various types of admixtures used especially for the production of high-quality concrete. Ten different admixtures of three commercial firms active in Turkey have been acquired and extensive tests have been performed on many concrete specimens produced with inclusion of them. In the experiments, mainly the effects of these additives on improvement of workability of fresh concrete and of strength of the final product have been investigated. In conclusion, it has been clearly observed that the so-called super-plasticisers have indeed an appreciably great effect in producing high-strength concrete. The super-plasticisers provide for a significant reduction in the mix-water amount for a desired level of workability, and thus.result in a considerably high increase in the 28-day compressive strength of the hardened concrete. It is also experimentally verified that the so-called set-accelerators do provide for a high early-strength, which enable the constructors to take off the formwork at early days, speeding up the construction period required for some special projects.. The silica-fume, which is used together with a supei - plasticiser, has been observed to have a significantly high complementary effect on increase of the concrete strength. Those concrete specimens produced only with addition of a super-plasticiser have been observed to attain strengths consistently lower than those produced with inclusion of both the super-plasticiser and silica-fume. All these experimental findings suggest that the correct type of additive used at proper amounts does indeed improve especially the concrete strength, and hence, more widespread and more conscious usage of concrete admixtures will make production of concrete with better quality at reasonable costs possible.