Herbert George Wells'in The War of the Worlds, Doris Lessing'in The Making of the Representative for Planet 8 ve Maggie Gee'nin The Flood adlı eserlerinde insan, toplum ve evrensel güç ilişkisi
The relation between man, society and universal power in Herbert George Wells' The War of the Worlds, Doris Lessing's The Making of the Representative for Planet 8 and Maggie Gee's The Flood
- Tez No: 336467
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA E. EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, Wells, Lessing ve Gee'nin insanları, kaderleri sırasıyla toplumsal ve doğal olaylarla ilişkili evrensel ve kozmik güçlere bağlı, sosyal ve biyolojik bir tür olarak gördüklerini göstermek için The War of the Worlds, The Making of the Representative for Planet 8 ve The Flood'ta insan, toplum ve evrensel güç ilişkisini inceler. Birinci bölümde, Darwin'in evrim teorisinden ve T. H. Huxley'nin 'etiksel süreç' kavramından etkilenen Wells'in, toplumsal ayrışma ve emperyalizm gibi evrensel güçlerle, ani aşırı soğuma, uzaylı istilası ve hastalığa neden olan bakteriler şeklinde somutlaştırılan kozmik güçlere karşı türünü uyardığı gözlenir. İkinci bölüm, kozmik evrimden etkilenen Lessing'in, insanın kozmik bütünün bir parçası olduğundan 8. Gezegen'deki yaşamı kötüleştiren ani buz çağından sorumlu araçlar olan kozmik güçlerle başa çıkamayacağını düşündüğü gerçeğini ortaya koyar. Ayrıca Lessing'in, baskıcı otoriteler, bireyselcilik ve emperyalizm gibi evrensel güçlerin insanların bütünleşmelerine engel olan faktörler olarak gördüğünü savunur. Son bölüm, evrimsel biyolojiye ilgi duyan Gee'nin, doğal felaketlerin veya sosyal çözülmenin, The Flood'taki herkesi etkilediğini göstererek hiç kimsenin fiziksel veya sosyal üstünlüğünden dolayı evrensel/kozmik güçler tarafından kayrılmayacağına inandığını öne sürer. Bu tez, Wells, Lessing ve Gee'nin farklı sosyal ve tarihsel atmosferlerde yazsalar da hepsinin de insanın ve toplumun, dünyayı/evreni sürekli bir hareket hâlinde tutan evrensel/kozmik güçlere bağlı olduğunu kabul ettikleri sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the relationship between man, society and universal power in The War of the Worlds, The Making of the Representative for Planet 8 and The Flood in order to show Wells, Lessing and Gee consider people as a social and biological species whose fates depend on universal and cosmic powers, associated respectively with social and natural forces. In the first chapter, it is observed that Wells, influenced by Darwin's theory of evolution and T. H. Huxley's notion of the 'ethical process,' warns his species against universal powers, such as social disintegration and imperialism, and cosmic powers, embodied in the form of sudden over cooling, alien invasion and disease bacteria. The second chapter reveals the fact that Lessing, influenced by cosmic evolution, thinks that being a part of cosmic whole, man cannot compete with cosmic powers, the agents responsible for the sudden ice age deteriorating the life on Planet 8. Moreover, it asserts that Lessing regards such universal powers as oppressive authorities, individualism and imperialism as factors working against the integration of human beings. The final chapter argues that Gee, interested in evolutionary biology, believes no one will be spared by universal/cosmic powers due to their social or biological superiority through showing that natural disasters or social dissolution affect everybody in The Flood. This dissertation concludes that though Wells, Lessing and Gee write under different social and historical atmospheres, they all accept the inferiority of man and society to universal/cosmic powers keeping the world/universe in a perpetual motion.