Relationships within the families in D.H. Lawrence's Sons and Lovers, The Rainbow, Women in Love
  1. Tez No: 4627
  2. Yazar: ZERRİN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BATUM MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Romanları günümüzde de tüm dünyada ilgi ile okunmakta "olan D.H. Lawrence modern İngiliz romanının öncülerinden biridir. Lawrence, romanlarında, insan ilişkilerini, erkeğin er kekle; erkeğin kadınla, kadının kadınla olan ilişkisini psikolojik açıdan ele alır. Bu araştırmanın amacı D.H. Lawrence'in oğullar ve sevgililer, Gökkuşağı ve Aşık Kadınlar isimli romanlarında aile ilişkilerini ve bu ilişkilerin psikolojik etkilerini göstermektir. Giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşan bu tezin giriş bölümünde 20. yüzyıl başlarında edebiyatı etkileyen gelişmeler, modern İngiliz romanı ve geleneksel roman arasındaki farklar ve Lawrence'in sanatı üzerine bazı bilgiler verilmektedir. Diğer üç ana bölümde ise kronolojik sıraya göre romanlar, ailedeki kişilerin birbirleriyle ilişkisi açısından incelenmektedir. Araştırmanın sonucunda, Lawrence'in oğullar ve sevgililer, Gökkuşağı v e Aşık Kadınlar isimli romanlarında aile ilişkilerinin sağlıklı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT D.H. Lawrence, whose novels are widely read all over the world, is one of the pioneers of the modern English novel. Approaching from a psychological point of view Lawrence, in his novels, deals with human relationships; the relationship between man and man; man and woman; and man and his environment. The aim of this research is to trace the relationships and their psychological implications within the following novels of D.H. Lawrence entitled Sons and Lovers, The Rainbow and Women in Love. This thesis consists of an introductory chapter, three main chapters and a concluding chapter. In the introduction, some information is given about the changes affecting the literature of the early 20th century and about the differences between the traditional novel and the modern novel and finally Lawrence's art. In the main chapters, the novels are studied according to chronological order. In each chapter, the aim is to discuss the relationships between husband and wife and parents and children. The closing chapter reaches the conclusion that the re lationships with in the families in Sons and Lovers, The Rainbow and women in Love are unhealthy and that they have disruptive effects on the characters involved in the relationships.CONTENTS Page ACKNOWLEDGEMENTSi ÖZETii ABSTRACTiii INTRODUCTION1 CHAPTERS I. SONS AND LOVERS8 II. THE RAINBOW36 III. WOMEN: IN LOVE63 CONCLUSION80 BIBLIOGRAPHY84