Tiliura kenti ve III. Hattusili'nin Tiliura halkına buyruğu
Tiliura city and decree of Hattusili III. concerning the people of Tiliura
- Tez No: 336503
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEM KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hitit çiviyazılı metinlerde geçen Tiliura Kenti ile ilgili çalışmamızda; bu kent hakkındaki kaynaklar ele alınmıştır. Bu kapsamda metinlerin, transkripsiyon-çevirileri, filolojik değerlendirmeleri ve bu kaynaklardan elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Kent hakkında en geniş bilgiyi veren KUB 21.29 (CTH 89) III.Hattusili'nin Tiliura Halkına Buyruğu başta olmak üzere; KUB 38.3; KBo 22.73 (+)KUB 21.11 (+)KBo 60.3; KUB 5.11; KBo 16.6 ve KUB 16.76 numaralı metinler ele alınmıştır. Yukarıdaki metinler dışında, gerekli görüldükçe diğer metin bilgilerine de değinilmiştir. Metin bilgilerine göre, kentin Kaska bölgesinde yer alması, bizim de çalışmamız esnasında, Kaska kabile toplumu ve Hitit Devleti ilişkilerine değinmemizi gerektirmiştir. Kronolojik olarak Kaska-Hitit ilişkilerini veren bir tablo oluşturulmuştur. Kentin Hitit Dönemi öncesi, Asur Ticaret Kolonileri zamanında Tilimra ile eşitlenmesinden dolayı, Eski Asurca kaynaklar da dikkate alınmıştır. Bu çalışmada; Tiliura Kenti'nin adının geçtiği metinler ele alınarak, kent ile ilgili bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sources about Tiliura are dealt with in this work which is about Tiliura City mentioned in Hittite cuneiform texts. In this connection, transliteration and philological evaluations of texts are argued. Information gotten from these sources is evaluated. Firstly Decree Concerning the People of Tiliura which gives the largest amount of information, then texts with number KUB 38.3; KBo 22.73 (+)KUB 21.11 (+)KBo 60.3; KUB 5.11; KBo 16.6 and KUB 16.76 are studied. Except those, some other texts are also mentioned when it is needed. Since the city was in Ka?ka region according to the texts, it was a necessity to touch on the relation with Hittite State and Ka?ka tribe society. A table is created which shows the relation of Kaska and Hittite chronologically. Also old Assyrian sources are considered because the city is connected to the Tilimra from time of Assyrian trade colonies just before Hittite era. In this work, considering texts which mention Tiliura, information about the city is evaluated.