Sosyal medya ve değişen gazetecilik: Haber kaynağı ve haber mecrası olarak Twitter
Social media and changes on the journalism: Twitter, as source and field of news
  1. Tez No: 336504
  2. Yazar: ZEHRA İDİL UZUNYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tüm dünyada başta ekonomi olmak üzere siyasi, kültürel ve teknolojik alanda değişim ve dönüşüm yaratan küreselleşme 21. yüzyılı tanımlayan temel kavramlardan biridir. Bu değişim ve dönüşümde teknolojik gelişmeler özellikle de enformasyon teknolojilerindeki gelişmeler önemli bir yer tutmaktadır. Öyle ki, enformasyon teknolojilerindeki bu gelişme dünyanın bütünleşmesini sağlarken iletişimin de yeniden biçimlenmesini sağlamıştır. Bu kapsamda internet önemli bir aktördür. Bilgi akışının son derece kolay sağlandığı internetin, gazetecilik mesleğine etkisi, internet üzerinde oluşan yeni medya ile daha da büyümüştür. İnternet gazeteciliğinin okuyucuya yarattığı alternatif sosyal medya ve özelinde Twitter gazetecinin de yararlanabileceği alternatif bir bilgi alma ve verme mecrası haline gelmiştir. Bu kapsamda bu tezde dört soruya yanıt aranmıştır; Twitter kullanımı ile haber üretim süreci arasındaki ilişki nasıl kavramsallaştırılabilir?, Twitter'da habercilerin ve medya endüstrisinin değişik katmanlarında yer alan kişilerin var olma biçimlerine ilişkin etik ve mesleki sınırlamalar nelerdir?, Türkiye'de farklı katmanlardaki gazetecilerin sosyal medya (Twitter) kullanım alışkanlıkları nelerdir?, Türkiye'de gazeteciler, Twitter kullanırken hangi mesleki ya da kişisel sınırlamalar çerçevesinde davranmaktadırlar? Bu soruların yanıtları için ise çalışma iki kısma ayrılmıştır. İlk kısımda küreselleşmenin enformasyon teknolojisinde yarattığı etkilere bakılmasının ardından internet ve yeni medya incelenmiştir. İkinci kısımda ise internetin bir adım ötesinde soruların yanıtları için internet üzerinde oluşan yeni medya irdelenmiş, Twitter'ın haber üretim sürecindeki katkısına bakılmıştır. Ardından dünyada ve Türkiye'de medya çalışanları için sınırlamalar araştırılmıştır. Kullanımda kişisel sınırlamalar ve farklı katmanların Twitter kullanım alışkanlıklarının ardından Twitter kullanımına genel bakış ile tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalisation is the basic concept to define new order. Especially, the technological developments are the main actor on the development of information technologies. The world has become more integrated and with this integration especially in the in the area of communication, all truths have become reshaped. In this context, internet is an important actor. With the creation of internet which provides the flow of information, easily, the profession of journalism has been changed, by the time. With new media which is occurring on the internet, the effect of internet has grown on the profession of journalism. Thus, online journalism is not only an alternative for readers but also for journalists. With the help of social media and as product of social media Twitter, journalists can receive the information from citizen and also inform to people. So, we have tried to answer four questions; How do we conceptualize the relationship between the use of Twitter and the process of the news production?, In Twitter, what is the ethical and professional limitations both for the reporters and the journalist who has worked in media industry with different status? What is the habits of using social media (Twitter) of the journalist who has worked in media industry with different status, in Turkey?, What is the professional and personal limitations in the use of Twitter, in Turkey? The responses of these questions have analyzed in two parts, in this thesis.