La guerre et la destruction sociale : Étude comparée de Lutetia et de La Cliente de Pierre Assouline et des Films Intitulés 'Le Pianiste' de Roman Polanski et 'Au Revoir Les Enfants' de Louis Malle
Savaş ve toplumsal yıkım: Pierre Assouline'in Lutetia ve La Cliente'ı ile Roman Polanski'nin 'Le Pianiste' ve Louis Malle'in 'Au Revoir Les Enfants' başlıklı filmlerinin karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 336515
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
(Piyanist, 2002) ve Louis Malle?in Au Revoir Les Enfants (Elveda Çocuklar, 1987) adlı eserlerinde ağırlıklı olarak İkinci Dünya Savaşı öncesi ve savaş döneminde Nazi Almanya?sının siyasi ve askeri boyunduruğu altında olan Fransa ve Polonya toplumlarında yahudi asıllı söz konusu ülke vatandaşlarının kendi ülkelerinde karşılaştıkları problemler ve antisemit uygulamaların etkileri başkarakterler aracılığı ile ele alınmıştır. Özellikle Polanski'nin The Pianist (Piyanist) adlı eserinde yahudiler ve yahudi olmayan bireyler arasındaki ilişki, antisemit uygulamaların bireylerin yaşamları üzerindeki etkisi ve yönetmenin aktarım şekli dikkat çeker. Polanski toplumda yer alan ayrımcılığı ve farklı olana çoğunlukta olanın bakışı ve tutumunu tüm detayları ile aktarır. Yönetmenler ve yazar, Yahudi bireylerin içinde bulundukları psikolojik durumu, farklı cinsiyet ve yaş grubundaki birincil ve ikincil karakterler üzerinden yansıtırlar. Aynı toplumun bireyleri arasındaki çatışmalar ve hoşgörüsüzlük, kişilerin bireysel deneyimleri üzerinden verilir. Eserlerin kişileri savaş öncesi dönemde ve savaş döneminde çeşitli antisemit uygulamalara uğramış gerçek bireylerin adeta birer yansımalarıdır. Yönetmenler ve yazarın etnik ve dini gruplar arasındaki çatışmayı kendi dünya görüşleri çerçevesinde izleyici ve okuyucuya yansıttıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Eserlerde işlenen ötekileştirme, sürgünlük, kimlik ve aidiyet gibi kavramların bireylerin yaşamlarını nasıl etkilediği görülmüştür. Yönetmenlerin ve yazarın bütün bu kavramları gruplar arasındaki hoşgörüsüzlüğe bağladıkları bütün bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
In Pierre Assouline?s novels, Lutetia (2005), La Cliente (1998) and in Roman Polanski?s film entitled as The Pianist (2002) and in Louis Malle?s film entitled as Au Revoir Les Enfants (1987), the problems that Jew originated citizens of countries in question that are politically and militarily in the grip of Nazi Germany had encountered in their own countries and the effects of anti-Semitic applications had been discussed by means of protagonists. Particularly, in Roman Polanski?s film entitled as The Pianist, the relationship between Jews and non-Jews and the effects of anti-Semitic applications have been represented in an all-inclusive manner. Polanski represents the discrimination in the society and the perception of other by me/us that is to say by the ones who form the ?majority? down to the last detail. The directors and the author reflect the psychological condition in which the Jewish individuals have been by means of primary and secondary characters of different sexes and ages. The conflicts between the members of the same society and the intolerance are represented by means of personal experiences of protagonists and secondary characters. The characters of the novels and the films in question are fairly the representations of the real individuals of pre-war years and post-war years. It won't be wrong to say that the conflicts between ethnical and religious groups have been discussed within the frame of world view of directors and author. It has been seen how the notions in the oeuvres of the directors and the author in question such as othering, deportation, identity and affiliation have influenced the lives of individuals. It is clear that the directors and the author associate all these notions with the intolerance between these groups.