Rıfat bin Mehmed Emin'in İlm-i Ahval-i Ruh ve Usul-i Tefekkür adlı eserinin Türk psikoloji tarihindeki yeri
The role of the book, Ilmi Ahvâl-i Ruh ve Usul-i Tefekkür (psychology and logic) by Rıfat bin Mehmed Emin in the history of Turkish psychology
  1. Tez No: 336521
  2. Yazar: TARIK TUNA GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Tarih, Philosophy, Psychology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Uzun yıllar boyunca Mekteb-i Sultânî de hocalık yapmış olan Rifat bin Mehmed Emin?in 1893 yılında yayımladığı İlm-i Ahvâl-i Rûh ve Usul-i Tefekkür adlı kitabı İstanbul?da (Mekteb-i Sanayi Matbaası?nda) basılmıştır. Bu kitap, Türk Psikoloji Tarihi?nin psikolojik içeriğe sahip ilk telif eserlerinden birisidir. İki ana başlıktan oluşan eserin, ilk bölümü olan ?İlm-i Ahvâl-i Rûh? yani psikoloji toplam 40 sayfadır. Mantıkla ilgili olan ikinci bölüm, ?Usûl-i Tefekkür? ise 32 sayfadır. Eserin psikoloji bölümü Nefs-i Nâtıka (Düşünen Nefs) ve Rûh ve Melekât-ı Akliye (Aklî Melekeler ve Ruh) olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. İslam kelâmından gelen ruh anlayışı eserin tamamına sirayet etmiştir. Fakat Avrupa?da nöroloji, fizyoloji, pedagoji, psikiyatri ve psikoloji alanlarında yapılmış olan araştırmalara dair bir takım bilgiler de içermektedir. Yazar farklı geleneklerden beslenen her iki bilgi türünü eserinde sentezleyerek sunmuştur. Felsefi yönü ağır basan bu eklektik eseri deneysel ve modern psikoloji içinde değerlendirmemiz mümkün gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
The work of Rifat bin Mehmed Emin who taught in School of Sultani for years named İlm-i Ahvâl-i Rûh ve Usûl-i Tefekkür which he published in 1893 was printed in İstanbul. This book is one of the first books of Turkish Psychological History which has a psychological content. The work comprises of two main headings, the first part of which is ?İlm-I Ahvâl-i Rûh? ie, psychology and of 40 pages in total. On the other hand, the second part about logic, ?Usûl-i Teffekür? is of 32 pages. The psychological part of the work is divided into two parts: Nefs-i Natika (Rational Soul) and Rûh ve Melekât-ı Akliye (Soul and Intellectual Faculties). The perception of soul arising drom Islamic Theology has spread over the entire work. However, this work also contains a number of experimental data which has emerged in the fields of neurology, physiology, pedagogy, psychiatry and psychology in Europe. The author presented both type of information coming from different conventions. It is not possible for us to evaluate this eclectic work that has a philosophical aspect within the concept of experimental and modern psychology.