Yandan sualma yapılarında katı madde girişinin önlenmesi
The Prevention of sediments entrace in the side intake structures
- Tez No: 33667
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi YANDAN SUALMA YAPILARINDA KATI MADDE GİRİŞİNİN ÖNLENMESİ M.Şefik ÖZSOY Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü inşaat Mühendisliği Anabil im Dalı 1993.Sayfa:86 Yanal sualma yapısı Türkiye'de en çok uygulama bulan klasik bir sualma türüdür. Hatalı tasarım sonucu olarak islet meye açıldıktan kısa bir süre sonra fonksiyonunu kaybeden su alma yapıları uygulamada sık sık karşılaşılan olumsuz durumlardır. Türkiye'deki akarsulardan sualmada en çok kullanılan sistem olması ve sürekli sürüntü maddesi taşıyan akarsularda sekonder akım teşekkülü ile sualma ağzına doğru biriken katı maddelerin giriş eşiğinin altına yerleştirilen bir yıkama kanalı ile sürekli yıkanarak, sualma ağzından daha az katı mad denin geçmesini sağlamak.çalışmamın esasını teşkil eder.Bu nedenle bir sualma modeli yapılarak giriş eşiği altına yıkama.II kanalı yerleştirilmiş ve çakıl geçidinin acık ve kapalı olma durumlarına göre sisteme tesirleri araştırılmıştır. Bu çalışmadaki amaç: yanal sualma yapılarının katı mad de yönünden uygun projelendirilmesini sağlayacak tasarım ilkelerini belirlemek ve bazı yeni özel düzenleme biçimlerini tanıtmaktır. ANAHTAR KELİMELER: Sualma yapısı.sürüntü maddesi, sekonder akım. konsantrasyon, dane çapı, sürükleme gerilmesi. akım yönü, kabartma yüksekliği, kurb.
Özet (Çeviri)
IV accumulation^ which occurs in front of the water inlet with help of the secondary current is the main object of this thesis. Therefore side intake structure is designed and a washing channel is placed under its water inlet. The effects of the washing channel to the intake structure system are analysed by this work, while the sediment passage is in open or closed positions. The aim of this thesis is to define the principles of design and to demonstrate some new arrangement models by which side intake structures will be designed properly in the aspect of sediments. KEY WORDS: Intake structure, transported sediments, secondry current. concentration. particle size. transportation tension, direction of current, height of afflux. curve.II kanalı yerleştirilmiş ve çakıl geçidinin acık ve kapalı olma durumlarına göre sisteme tesirleri araştırılmıştır. Bu çalışmadaki amaç: yanal sualma yapılarının katı mad de yönünden uygun projelendirilmesini sağlayacak tasarım ilkelerini belirlemek ve bazı yeni özel düzenleme biçimlerini tanıtmaktır. ANAHTAR KELİMELER: Sualma yapısı.sürüntü maddesi, sekonder akım. konsantrasyon, dane çapı, sürükleme gerilmesi. akım yönü, kabartma yüksekliği, kurb.