Kırılma mekaniği test modellerinin 'yapay zeka' metodları ile incelenmesi
An Investigation on fracture mechanics models through artificial intelligence
  1. Tez No: 33666
  2. Yazar: AYNUR KAZAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRILMA MEKANİ?İ TEST MODELLERİNİN TAPAT ZEKA" METODLARI İLE İNCELENMESİ Aynur KAZAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Eğitimi Anabilim Dalı 199.3, Sayfa: 124 Bilgisayar teknolojisinin gelişimine paralel olarak, bilgisayardan çok çeşitli alanlarda daha geniş kullanım imkanları ortaya çıkmıştır. Son zamanlara kadar bu kullanım sınırlı kalmış, daha etkili -bilgisayarların üretilmeye başlanması ile birlikte kullanım alanı da genişlemiştir. Yapay zekâ (Artificial Intelligence) sistemleri de bu araştırma zincirinin son halkalarından birisi konumuna gelmiş nispeten yeni bir bilgisayar bölüm dalıdır. Başlangıçtaki uzman sistemler önemli bilimsel ve sosyal içerikli problemlerin çözümünde gerçekten dikkate değer başarılar elde etmişlerdir. Bunların basında Kimya, Jeoloji, Matematik ve Tıp gelmektedir. Uzman sistemlerin özel alanlara uygulanması diğer alanlarda bulunanIV çalışanlar arasında genel bir ilgi uyandırmıştır. Bu konuda yapılan araştırmalar ve bilim çevrelerince son yıllardaki gösterilen ilgiye bakılırsa, bu konunun geleceğin en popüler bilim dallarından birisi olmaya aday olduğu açıkça görülmektedir, inşaat mühendisliğinin de bu gelişmelerin dışında kalması düşünülemez. Çalışmanın temeli betonun kırılma özelliklerini ortaya koymak üzere geliştirilen kırılma mekaniği modellerinin bilgisayarda analizi oluşmaktadır. Betonun kırılma mekaniği karakteristiklerini belirlemek üzere birçok test metodu ele alınmıştır. Ancak bu test rnetotlarının her birisinin diğerine göre avantaj ve dezavantajı söz konusudur. İhtiyaç duyulan bilgilerin en iyi şekilde sağlanabilmesi için test metodunun seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada istenen bilgiye ve mevcut laboratuvar imkânlarına uygun test metodunu, bir bilgi tabam oluşturularak bilgisayarda seçimin yapılmasını sağlayan bir yapay zekâ programı hazırlanmıştır. AMAHTAR KELİMELER: Beton, Kırılma Mekaniği, Yapay Zekâ, Uzman Sistemler.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY MSc Thesis AN INVESTIGATION ON FRACTURE MECHANICS MODELS THROUGH ARTIFICIAL INTELLIGENCE Aynur KAZAZ Fif at University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Construction Education 1993, Page: 124 As parallel to the improvement of computer technology, there have been many opportunities in many areas of usage of computers. This has remained limited so far but with the production of the more effective computers, the usage has increased. Artificial Intelligence is relatively new branch of computer science and has gained a great importance recently. The early expert systems gained considerable successes in solving the social and scientific problems. The commen ones of these are chemistry. Geology, Mathematics and Medicine Science. The application of the expertVI system to the special area lias aroused general interest among the researchers studying in the other areas. If the researces done in this subject and the interest which has been aroused in scientific world recently are concerned. It can be seen clearly that this subject is likely to be the most popular one of the computer science. Civil engineering can't be thought to stay out of this development This study is based on the analysis in computer of the models of fracture mechanics developed for determining the fracture properties of concrete. Numerous test methods have been reported in order to determine the fracture characteristics of the concrete. However, there are advantages and disadvantages of this methods compared with each other. The selection of the test method has great importance in getting the information required. In this study a program which provides the opportunity of selecting the suitable method to the already existed laboratory conditions and the information required by forming a data base has been prepared. KEYWORDS: Concrete, Fracture Mechanics, Artificial Intelligence, Expert Systems.