Spor liselerinde okuyan öğrencilerin profillerinin belirlenmesi
Defining the profiles of the students attending sports high schools
  1. Tez No: 336711
  2. Yazar: BİLAL OKUDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KANGALGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETYüksek lisans tez çalışması amacıyla yapılan bu araştırmada ? Spor liselerindeokuyan öğrencilerin profillerinin belirlenmesi? amaçlanmıştır. Yapılan literatür taramasındaspor liseleri ile ilgili çok az sayıda kaynağa ulaşılmıştır. Bu nedenle bu ve benzeriaraştırmaların sonuçları ışığında, spor liselerinin eğitiminin kalitesinin yükseleceğidüşünülmektedir. Spor liseleri günümüzde geleceğin sporcu, antrenör ve spor yöneticileriniyetiştirmek amacı ile kurulmuştur. Biz de bu süreçte Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösterenspor liselerini ele aldık. Amacımız spor liselerinin amacına uygun faaliyet gösterebilirliğiniaraştırmaktır. Bu amaç ile uyguladığımız anketimizde spor liselerinde okuyan öğrencilerineğitim ve öğretim memnuniyetlerini araştırdık. Aldığımız cevapları değerlendirmeye alarakspor liselerinin ne kadar amaca uygun hareket ettiklerini saptamaya çalıştık. Bütün bu verileritoplayarak bilimsel çalışma haline dönüştürüp spor liselerinin verimini artırmada önemli birbilgi haline getirmeyi amaçladık. Bugün dünyada tüm ülkeler tarafından önemli bir saygınlıkunsuru olarak kullanılan spora yeteri kadar önem verebilmenin mücadelesini veren ülkemizbu alanda da kendini ispatlamak için gerekli spor alt yapısını kurmaya gayret etmektedir. Varolan spor akademileri, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve daha sonra kurulan spor liseleriTürkiye'nin spor temelini oluşturmak için kurulmuşlardır. Temeli sağlam atılan hiçbir bilgi vebeceri asla zayi olmayacaktır. Yetenekli öğrenciler yetiştirilip spor akademilerinegönderilerek geleceğin şampiyon sporcuları yetiştirilecektir. Spor akademilerini bitiren hazıryetiştirilmiş yetenekli sporcular Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün her kademesinde sporyöneticisi ve antrenör olarak görev alarak misyonlarını bu şekilde devam ettireceklerdir.Böylece kendileri de kurulmuş olan bu sistemden yetişmiş yönetici ve antrenör olarak işlerinidaha iyi yapacaklardır. Böylelikle ülkemiz, dünya spor piyasası denilen bu sektörden hakkınadüşen payı fazlasıyla alacaktır. Psikolojik, sosyolojik ve ekonomik getirisi olan sporpiyasasında söz sahibi olan bir Türkiye için tüm bu çalışmaların tamamlanmasıgerekmektedir. İşte yapmış olduğumuz `' Spor Liselerinde Okuyan Öğrencilerin ProfillerininBelirlenmesi `' başlıklı tezimizde amaçlamak istediğimiz spor liselerinde var olan eksikliklerinbelirlenmesi ve çözüm yollarının tartışılıp belirlenen eksikliklerin giderilmesini sağlayacak birürün elde etmektir.Çalışmamız alan araştırması olması sebebiyle, çalışmamızda 25 sorudan oluşananket formu kullanılmıştır. Ayrıca konuyla ilgili literatür çalışmaları yapılmıştır. Çalışmamızın4evreni Türkiye'deki Spor Liselerindir. Örneklem olarak Karadeniz Bölgesindeki Spor Liselerikullanılmıştır. Çalışmamızda SPSS sistemi ile veri analizi elde edilmiştir.Çalışmamızın bulgularında önceki yıllara göre daha çok sayıda öğrenci sporliselerini tercih etmektedir, Öğrencilerin büyük çoğunluğu erkektir, tercih edilen branş'ında futboldur, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun ailesi Şehir Merkezinde ikametetmektedir, ebeveynlerin eğitim durumunun ilkokul da yoğunlaşmıştır, öğrencilerinin büyükbir çoğunluğu gelecekte profesyonel bir sporcu olmayı hedeflemektedir, çoğunluğununokulundan mezun olduktan sonra spora devam etmeyi düşünmesi ve henüz lise öğrencisiolmasına rağmen % 84,3'nün Lisanslı sporcu olması bu öğrencilerin gelecekte spor adınaönemli başarılar elde edebileceğini işaret etmektedir, öğrencilerin büyük bir çoğunluspor liselerinin yeterliliği konusunda az yeterli daha az olmak üzere, az yeterli ve yeterligörüşündedir, Karadeniz Bölgesindeki Spor Liselerinde okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğuerkek olmakla beraber, son yıllarda 15 ve 16 yaşlarındaki kız öğrenci sayılarında artış olması,son yıllarda spor liselerine kızların ilgisinin arttığını göstermektedir.Bu çalışmayla görülmüştür ki, Spor Liselerinde okuyan öğrencilerin profillerindençıkan analizde orta ve düşük gelirli aile çocukları oldukları gözlenmiştir. Geleceğe dairsporla ilgili olumsuz düşünceleri olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum Spor Liselerindeverilen eğitimin yetersizliği ve öğrencilerin ailelerinin sporu meslek olarak görmemelerindenkaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this research carried out for the purpose of the post graduate thesis study `? Defining the profilesof the students that study at sports high schools?? has been targeted.Few sources about sports highschools have been attained in the litterateur survey. Therefore in consideration of the results ofthis research or related researches the quality of education of these sports high schools is toughtto improve. Nowadays sports high schools are established in order to raise the sportsmen,trainersand directors of the future. Meanwhile we dealed with the sports high schools in the Black SeaRegion.Our purpose is to research the ability of them to operate relevantly. In our survey that we5carried out for this purpose we researched the educational satisfaction of the students attendingthe sport academies. Evaluating the answers we took we tried to determine how relevantly thesports high schools operate.Collecting all this data and turning it into scientific study we aimed toturn it into important data in the increment of effiency of the sports high schools.Today our countrystriving to pay enough attention to sports that is used as a prestige element by all countries isendeavoring to create the essential infrastructure of sports to prove itself in this field.Current sportacademies, General Directorate of Youth and Sports and sports high schools established later havebeen founded in order to form Turkey?s sports basis.No knowledge or skill based firmly will be neverlost. Skillful students will be trained and sent to the sports academies thus the champion sportsmenof the future will be trained.Available skillful sportsmen who have graduated from sports academieswill maintain their mission working as director or trainer in every rank of General Directorate ofYouth and Sports.Therefore as directors or trainers from this established system they will do theirworks better. In this way,our country will get a large share that it deserves from this sector calledthe world?s sports market. For a `Turkey? which has a voice in the sports market that bares profitpsychologically,sociologically and ecomically all these studies must be completed.The thing wewant to aim in our thesis entitled `? Defining the profiles of the students that study at sports highschools? is to define the deficencies available at sports high schools and attain a product providing toovercome the defined deficiencies by discussing the solutions.