Farklı Ni-Ti döner alet sistemleri ile yapılan preparasyonun dentin dezenfeksiyonuna, apikalden taşan sıvı, debris ve bakteri miktarına etkisinin in vitro olarak incelenmesi
An in vitro study of the effects of preparation with different Ni-Ti rotary instrument systems on dentin disinfection and the amount of apically extruded irrigant, debridement and bacteria
- Tez No: 336710
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ENGİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanallarında farklı Ni-Ti döner alet sistemleri ile yapılan preparasyonun dentin dezenfeksiyonuna, apikalden taşan sıvı, debris ve bakteri miktarına etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 225 adet çekilmiş tek kök, tek kanallı mandibular premolar ve kanin insan dişi kullanıldı. Kronlar servikale yakın bir bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra diş köklerinin çalışma boyutları belirlendi. Daha sonra diş kökleri rastgele olacak şekilde 3 ana bölüme ayrıldı. Çalışmanın apikalden taşan sıvı ve debris miktarının incelendiği bölümünde 75 adet diş kullanıldı. Dişler rastgele Mtwo, SAF Sistem, Twisted File, Reciproc ve K tipi paslanmaz çelik el eğesinden oluşan beş deney grubuna ayrıldı. Preparasyon işlemi tamamlandıktan sonra taşan irrigasyon solüsyonu kanül ağzına yerleştirilen 5 ml kalibrasyonlu plastik insülin enjektörü yardımıyla toplandı. Diş-kapak-kanül ünitesinden uzaklaştırılan eppendorf tüpleri 21 gün boyunca 36,5°C'de kuru hava sterilizatöründe bekletildi. Tüpler daha sonra 10-5 hassasiyet ile dijital hassas terazide ölçüldü, değerler kaydedildi. Boş eppendorf tüplerinin tartılmasıyla elde edilen ölçüm ile preparasyon sonrası elde edilen ölçüm karşılaştırılarak iki değer arasındaki fark taşan debris miktarı olarak hesaplandı. Çalışmanın apikalden taşan bakteri miktarının incelendiği bölümünde 75 adet diş kullanıldı. Bu aşamada, dişler steril edildikten sonra içinde E. faecalis solüsyonu bulunan 15 ?l süspansiyon ile steril mikro pipetler kullanılarak kontamine edildi ve inkübasyon için 24 saat etüvde bekletildi. Dişler rastgele Mtwo, SAF Sistem, Twisted File, Reciproc ve K tipi paslanmaz çelik el eğesinden oluşan beş deney grubuna ayrıldı. Preparasyon öncesinde ve sonrasında steril özeler ile cam şişe içindeki serum fizyolojik solüsyonundan alınan örnekler kanlı agar besiyerinin iki ayrı tarafına ekim yapıldı. Bakteri miktarındaki değişim CFU sınıflamasına göre sayılarak hesaplandı. Çalışmanın preparasyon yöntemlerinin dentin dezenfeksiyonuna olan etkisinin incelendiği bölümünde 75 adet diş kullanıldı. Dişler steril edildikten sonra standart olarak hazırlanan E. faecalis kültürüne diş kökleri atıldı. 48 saatte bir tazelenen E. faecalis ile enfekte sıvı besiyeri içinde 36,5ºC?de 21 gün süreyle bekletildi. Süreç sonunda E. faecalis solüsyonundan çıkartılan dişler, rastgele Mtwo, SAF Sistem, Twisted File, Reciproc ve K tipi paslanmaz çelik el eğesinden oluşan beş deney grubuna ayrıldı. Gruplara uygulanan preparasyon öncesinde ve sonrasında steril kağıt konlar ile kök kanalından alınan örnekler, içerisinde 5 ml Brain Heart Infusion (BHI) bulunan cam tüplere aktarıldı. Oluşan bu süspansiyonlardan steril öze ile örnekler alınarak kanlı agar besiyerinin iki ayrı tarafına ekim yapıldı. Bakteri miktarındaki değişim CFU sınıflamasına göre sayılarak hesaplandı. Çalışmanın verilerin değerlendirilmesinde Kruskall Wallis testi, Tukey testi kullanıldı. Yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Sonuç olarak; apikalden taşan debris miktarının incelendiği bölümde, apikalden en az debris taşması Twisted File grubunda gözlendi. Bu taşmayı azdan çoğa doğru sırasıyla, SAF Sistem, Reciproc, Mtwo ve el eğesi grupları takip etmiştir. Apikalden taşan sıvı miktarı incelendiği bölümde; apikalden en az sıvı taşması SAF Sistem grubunda görülmüştür. Bu taşmayı azdan çoğa doğru sırasıyla, el eğesi, Twisted File, Mtwo ve Reciproc grupları takip etmiştir. Sıvı taşmasında ve debris taşmasında gruplar arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur (p>0,05). Apikalden taşan bakteri miktarı incelendiği bölümde; apikalden en az debris taşması Twisted File grubunda gözlendi. Bu taşmayı azdan çoğa doğru sırasıyla, SAF Sistem, Reciproc, Mtwo ve el eğesi grupları takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is in vitro evaluation of the effect of preparation with different Ni-Ti rotary instrument systems in the root canals on dentin disinfection and the amount of apically extruded irrigant, debridement and bacteria. In this study, 225 extracted single-root, single-canal human mandibular premolar and canine teeth were used. After removal of the crowns of the teeth roots cervical region close to the work sizes were determined. Then the teeth were randomly divided into three main groups. In this part of the study that the amount of apically extruded irrigant and debridement were examined, 75 teeth were used. The teeth were randomly divided into five experimental groups consisting of Mtwo, SAF System, Twisted File, Reciproc and K-type stainless steel hand file. After the preparation process extruded irrigant was collected by using a 5 ml calibrated plastic insulin syringe placed in cannula mouth. The eppendorf tubes removed from tooth-cover-cannula unit were stored for 21 days at 36.5°C in autoclave. Tubes were then measured on the digital precision scale with a sensitivity of 10-5 and the values were recorded. The measurement obtained by weighing the empty eppendorf tubes were compared to them measurement obtained after the preparation the difference between the two values were calculated as the amount of extruded debris. In this part of the study that the apically extruded bacteria examined, 75 teeth were used. At this part, after sterilization the teeth were contaminated with 15 in ?l suspension containing E. faecalis by using sterile micro-pipette. The contaminated root canals were then dried in an incubator at 36.5ºC for 24 hours. The teeth were randomly divided into five experimental groups consisting of Mtwo, SAF System, Twisted File, Reciproc and K-type stainless steel hand file. Before and after the preparation, samples taken from the salin solution in the vials and allowed to grow in different sides of the blood agar plates. Change in the amount of bacteria was calculated by counting according to the CFU classification. In this part of the study that the effects of preparation methods on dentin disinfection examined 75 teeth were used. After sterilization of the teeth, the teeth were immersed into the standard prepared culture of E. faecalis. E. faecalis was allowed to grow for 21days at 36.5 º C. The culture media were refreshed every 48 hours. At the end of the process the teeth removed from E. faecalis solution were randomly divided into five experimental groups consisting of Mtwo, SAF System, Twisted File, Reciproc and K-type stainless steel hand file. Before and after the preparation applied to the groups the samples taken from the root canals by sterile paper points, were transferred to glass tubes containing 5 ml BHI. Samples taken from these suspensions occurred and allowed to grow into two different sides of the blood agar plates. Change in the amount of bacteria was calculated by counting according to the CFU classification. In the evaluation of the study data, Kruskal Wallis test and Tukey's test were used. The level of statistical significance was taken as p= 0.05. As a result, in this group that the apically extruded debridement examined, the least amount of debris extrusion was observed in the Twisted File. SAF system, Reciproc, Mtwo and hand file groups followed this extrusion as listed from less to more respectively. In this group that the apically extruded irrigant examined; the least amount of irrigant extrusion was observed in SAF System group. This extrusion was followed by hand file, Twisted File, Mtwo and Reciproc groups from less to more respectively. In irrigant and debridement extrusion groups, differences between the groups were not statistically significant (p> 0.05). In this group that apically extruded bacteria examined; the least amount of bacteria extrusion was observed in the Twisted File group. This extrusion was followed by the SAF system, Reciproc, Mtwo and hand file groups from less to more respectively.