Gebe kadınların sağlık uygulamaları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Pregnant women health practices and investigation of factors affecting
  1. Tez No: 336713
  2. Yazar: DİDEM TİRKEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, gebelerin sağlık uygulamaları ve etkileyen faktörleri incelenmek amacı ile kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Sivas il merkezinde bulunan aile sağlığı merkezlerine kayıtlı gebeler üzerinde Ocak 2011-Temmuz 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan verilere göre Kasım-Aralık 2010 tarihi itibariyle Sivas il merkezinde bulunan 21 aile sağlığı merkezine kayıtlı toplam 2727 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi evrenin belirli olduğu durumda olayın sıklığını incelemek amacıyla yapılacak çalışmalarda örneklem büyüklüğünü belirleme formülü kullanılarak hesaplanmış ve 337 gebe olarak bulunmuştur. Her bir aile sağlığı merkezi bir tabaka olarak kabul edilmiş ve tabakalı örnekleme yöntemi ile merkezlerden örnekleme alınması gereken gebe kadın sayısı belirlenmiştir. Belirlenen sayıda gebe, gebe izlem formlarından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve evlerinde ziyaret edilmiş, gebelerin sözel onamları alındıktan sonra veri toplama formları uygulanmıştır. Yalnızca iki gebe araştırmaya katılmayı kabul etmediğinden araştırma 335 gebe ile tamamlanmıştır.Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Risk Değerlendirme Formu ve Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği, ile toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayarda Statistical Package for Social Science (SPSS 15.0) paket programında gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Kruskal-Wallis varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan gebelerin, yaş oratalaması 26,62 (SS= 4,00) olup, %42.4'ü lise mezunudur. Gebelerin Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği toplam puan ortalaması 121,57 (SS=10,53) olup, kadınların eğitim, çalışma durumu, gelir, eş ile akrabalık durumu, gebelik haftası, gebelikte risk durumu ve gebeliğin istenme durumunun puan ortalamasını etkileyen değişkenler olduğu belirlenmiştir (p?0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a cross-sectional study in order to examine health behaviors of pregnant women and the factors that influence health behaviors of them. Research was carried out on pregnant women enrolled in Sivas city center family health centers between January 2011-July 2011. The study population, as of November-December 2010 according to data from the Provincial Health Directorate in Sivas city center, consisted of total 2727 pregnant women who are registered 21 family health center. The sample of the study, in the case of the certain phase on the purpose of studying frequency of the event, was calculated for future studies by using a formula to determine the sample size and it was found as 337 pregnant. Each family health center was accepted as a layer and by the way of stratified sampling method the number of pregnant women who are necessitated sampling from centers were determined. The specified number of pregnant women selected by simple random sampling method from pregnancy follow-up forms, and visited in their homes, after they confirm, data collection forms were applied. Because only two pregnant women does not agreed to participate in the research study, it was completed by 335 pregnant women.Research?s data was collected by Personal Information Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Pregnancy Risk Assessment Form and Health Practices Scale. Analysis of the data was carried out in the computer in the package software ?Statistical Package for Social Science? (SPSS 15.0). In the data statistical analysis in the independent samples, t test, analysis of variance, Kruskal-Wallis analysis of variance, correlation analysis and multiple linear regression analysis was used.The average age of pregnant women included in the study is 26.62 (SD = 4.00), and 42.4% were high school graduates. Pregnant Women Pregnancy Health Practices Scale total average score was 121.57 (SD = 10.53), and women's education, employment status, income, marital kinship status, gestational age, pregnancy risk status, and the status of requesting pregnancy were determined as variables affecting the average score.