Kök kanallarına farklı güçlerde uygulanan KTP lazerin smear tabakası, sıcaklık değişimi ve E. faecalis üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro examination of the effects of the KTP laser applied to root canals at different power settings on smear layer, temperature change and E. faecalis
  1. Tez No: 336714
  2. Yazar: DİLARA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KUŞTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanallarına farklı güçlerde uygulanan KTP lazerin preparasyon sonrasında meydana gelen smear tabakası, kök yüzeyinde meydana gelen sıcaklık değişimi ve E. faecalis üzerine etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesidir.Çalışmada 323 adet çekilmiş tek kök ve tek kanallı mandibular premolar insan dişleri kullanıldı. Kuronlar uzaklaştırıldıktan sonra diş köklerinin çalışma boyları belirlendi. Tüm kök kanalları K tipi el eğeleri ile apikal 60 numara olacak şekilde belirlenen çalışma boyunda step-back teknigi ile şekillendirildi. Koronal kısmın genişletilmesi amacıyla 2-4 numaralı gates-glidden frezler kullanıldı. Daha sonra diş kökleri rastgele olacak şekilde 3 ana bölüme ayrıldı. Antibakteriyel etkinliğin incelendiği bölümde 119 adet diş kökü steril edildikten sonra içerisinde E. faecalis bulunan 15 ?l süspansiyon ile steril mikro pipetler kullanılarak kontamine edildi ve 24 saat etüvde bekletildi. Daha sonra diş kökleri rastgele 17?şer diş kökünden oluşan 5 deney (1 W, 1,5 W, 2 W, 3 W, 4 W KTP lazer), 1 negatif kontrol (% 2,5?lik NaOCl) ve 1 pozitif kontrol (SF) olmak üzere 7 gruba ayrıldı. Gruplardaki uygulamaların öncesinde ve sonrasında steril kağıt konlar ile kök kanalından alınan örnekler içerisinde 5ml BHI bulunan cam tüplere aktarıldı, oluşan bu süspansiyonlardan 10µl alınarak kanlı agar besiyerinin iki ayrı tarafına ekim yapıldı. Bakteriyel azalma CFU sınıflamasına göre sayılarak hesaplandı. Smear tabakasının incelendiği bölümde 119 adet diş kökü rastgele 17?şer diş kökünden 5 deney (1 W, 1,5 W, 2 W, 3 W, 4 W KTP lazer), 1 negatif kontrol (%17?likEDTA) ve 1 pozitif kontrol (%2,5?lik NaOCl) olmak üzere 7 gruba ayrıldı. KTP lazer ve kontrol grupları uygulandıktan sonra diş kökleri uzun aksları boyunca ikiye ayrıldı ve her bir diş kökünün bir yarısı SEM?de incelendi. Apikal, orta ve koronal üçte birlik iibölgelerden x1000 ve x2000 büyütmelerde fotoğraflar alındı. Fotoğraflar smear tabakası varlığı açısından skorlanarak değerlendirmeler buna göre yapıldı.Sıcaklık değişiminin incelendiği bölümde 85 adet diş kökü rastgele 17?şer diş kökünden oluşan 5 deney (1 W, 1,5 W, 2 W, 3 W, 4 W KTP lazer) grubuna ayrıldı. Sıcaklık değişimi lazer uygulanması ile eş zamanda termal kamera (ThermaCAM S65 FLIR System) ile kayıt edildi. Termal kamera ile elde edilen sıcaklık değişimi verileri apikal, orta ve koronal üçte birlik bölgede ayrı ayrı değerlendirildi.Çalışmanın verilerin değerlendirilmesinde Kruskall Wallis testi, Tukey testi kullanıldı. Yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Sonuç olarak antibakteriyel etkinliğin incelendiği bölümde tüm gruplarda E. faecalis sayısında azalma olmuştur. En fazla azalma %2,5?lik NaOCl kullanılan grupta meydana gelmiştir. Bu azalmayı sırası ile 4 W, 3 W, 2 W, SF, 1,5 W ve 1 W KTP lazer grupları takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is in vitro evaluation of the effects of KTP laser applied to root canals at different power settings on the smear layer that occurs subsequent to preparation, the temperature changes on the root surface and E.faecalis.In this study, 323 extracted single root and a single-channel mandibular premolar human teeth were employed. Working length was determined after removal of crowns of the teeth roots. All of the root canals were shaped with K-type hand files so that the apical size would be #60 as per the determined working length, by the step-back technique. The coronal section was flared using a size 2?4 Gates Glidden drill. Then the tooth roots were randomly divided into three main parts.In the part where antibacterial activity was examined 119 tooth root were sterilized and subsequently contaminated with 15?l suspension containing E. faecalisthrough utilization of sterile micro-pipettes and were allowed to stand 24 hours in the oven. Then, the teeth roots were divided into 7 groups each consisting of randomly selected 17 teeth as 5 experiment (1 W, 1.5 W, 2W, 3W, 4W KTP laser) groups, 1 negative control (2.5% NaOCl) group and 1 positive control (SF) group. Before and after carrying out applications in groups, samples received with sterile paper cones from the root canal were transferred to glass tubes containing 5 ml BHI and 10? of these suspensions were received and placed in two different sides of the blooded agar medium. Bacterial reduction was counted according to the CFU classification and computed.In the part where smear layer was examined 119 tooth root were divided into 7 groups each consisting of randomly selected 17 teeth as 5 experiment(1 W, 1.5 W, 2 W, 3 W, 4 W KTP laser) groups, 1 negative control (17% EDTA) group and 1 positive ivcontrol (2.5% NaOCl) group. After applying KTP laser and control groups the tooth roots were divided along their long axis and half part of each tooth root were examined in SEM. Images were taken at coronal, middle and apical 1/3 with a magnification of x1000 and x2000. Images were scored in terms of the presence of smear layer and assessments were made accordingly.In the part where temperature variation was studied, 85 teeth root were divided as 5 experiment (1 W, 1.5 W, 2 W, 3 W, 4 W KTP laser) groups each consisting of randomly selected 17 teeth. Temperature variation was recorded by thermal camerasimultaneously with the implementation of laser (ThermaCAM S65 FLIR System).Temperature change data obtained through the thermal camera were evaluated separately at coronal, middle and apical 1/3 regions.In the evaluation of the study, Kruskal Wallis test and Tukey's test were employed. Error level was received as 0.05.As a result, in the part where antibacterial activity was examined a decrease in the number of E. faecalis was observed in all groups. Maximum decrease has occurred in the group where 2.5% of NaOCl was employed. This decrease was followed by the KTP laser groups in order of 4 W, 3 W, 2 W, SF, 1.5 W and 1 W.