Ozon gazı ve ozonlu suyun enfekte edilen kök kanalındaki antimikrobiyal etkileri
Antimicrobial effect of gaseous and aqueous ozone on enfected root canal
- Tez No: 336749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı ozon gazı ve ozonlu suyun Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans ile enfekte edilen kök kanalındaki antimikrobiyal etkilerin in vitro olarak incelenmesidir.Çalışmamızda 150 adet yeni çekilmiş, tek kök tek kanallı daimi mandibular küçük azı insan dişleri kullanıldı. Kullandığımız her üç mikroorganizma (ana gruplar) ile kontamine edilen dişler rastgele seçilip her grupta 10'ar diş olmak üzere 5 farklı alt gruba ayrıldı. Bu grublar sırasıyla;Grup 1, Serum fizyolojik (pozitif kontrol) grubu: Kontamine edilen kök kanalları 5 dak. süreyle % 0,9'luk serum fizyolojik solüsyonu ile irrige edildi.Grup 2, NaOCl (negatif kontrol) grubu: Kontamine edilen kök kanalları 5 dak. süreyle %5,25'lik sodyum hipoklorit (NaOCI) solüsyonu ile irrige edildi.Grup 3, Ozonlu su grubu: Kontamine edilen kök kanalları 5 dak. süreyle 4 ppm yoğunluğundaki ozonlu su (TeknO3zone, İzmir/Türkiye) manuel teknik kullanılarak irrige edildi.Grup 4, Ozonlu su+ultrasonikgrubu: Kontamine edilen kök kanalları 5 dak. süreyle 4 ppm yoğunluğundaki ozonlu su ultrasonik teknik kullanılarak irrige edildi.Grup 5, Ozon gazı grubu: Kontamine edilen kök kanallarına 5 dak. süreyle ozon jeneratöründen (HealOzone, KaVo, Almanya) elde edilen ozon gazı uygulandı.Dişlerin kök kanal boyutlarını (14-16 mm) standardize edebilmek için, dişlerin kuron kısımları yüksek devirli ve su soğutmalı steril bir elmas frez kullanılarak kesildi. Çalışma uzunlukları hesaplanan dişler lastik kapaklı cam şişelere yerleştirildi. Daha sonra dişler Profile (Dentsply/Maillefer, İsviçre) kök kanal aletleri kullanılarak rotasyonel hareketli preparasyon sistemlerinden biri olan crown-down tekniği kullanılarak prepare edildi. Smear tabakasını kaldırmak için kök kanalları 10'ar dakika boyunca sırasıyla %17'lik EDTA, %5,25'lik NaOCl ve SF ile irrige edildi.Mikrobiyolojik işlemlerin başında sıvı besiyerlerinde canlandırılan E. faecalis, C. albicans ve P. aeruginosa mikroorganizmaları kök kanallarına inkübe edildi ve 37ºC'de 24 saat bekletildi. Paper pointler dezenfektan uygulaması öncesi ve sonrasında kök kanallarına yerleştirildi ve 5 dak. boyunca bekletildikten sonra içerisinde 0,5 ml beyin kalp infüzyon buyyon bulunan steril eppendorf tüplere alındı. 15 dak. bekledikten sonra vortex ile karıştırılan eppendorflardan steril mikropipet ile 50 µL sıvı besiyeri alındı ve dezenfeksiyon uygulamalarının öncesi ve sonrası şeklinde ikiye ayrılmış olan katı besiyerine yayma ekim yapıldı. Mikroorganizma kolonileri sayıldı ve veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bu istatistiksel değerlendirmede Kruskal Wallis ve Mann-Whitney-U testleri kullanıldı.Sonuç olarak, E. faecalis ile enfekte edilen kök kanallarındaki en yüksek antibakteriyel etkiyi NaOCl grubu gösterirken, bunu sırasıyla ozonlu su+ultrasonik, ozonlu su, ozon gazı grubları takip etmektedir. Bununla birlikte her üç mikroorganizmada da en düşük antibakteriyel etkiyi ise serum fizyolojik grubu göstermiştir. P. aeruginosa ile enfekte edilen kök kanallarına uygulanan dezenfektan ajanlarının antibakteriyel etkinlikleri karşılaştırıldığında NaOCl (negatif kontrol) grubu ile deney grupları (ozonlu su, ozonlu su+ultrasonik, ozon gazı) arasında istatistiksel olarak fark önemsiz bulunmuştur (P>0,05). Deney gruplarının kendi aralarında ikişerli yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre farklar istatistiksel olarak anlamsız bulunmasına rağmen (P>0,05), ozon gazı grubunda çok az sayıda bakteriye rastlanmıştır. C. albicans ile enfekte edilen kök kanallarına uygulanan dezenfektan ajanlarının antifungal etkinlikleri kendi aralarında karşılaştırıldığında NaOCl (negatif kontrol) grubu ile ozon gazı grubu arasında istatistiksel olarak fark önemli bulunmuştur (P0,05), ozonlu su grubunda 10 örneğin 2'sinde çok az sayıda bakteriye rastlandı.Araştırmamızda enfekte kök kanallarında dezenfeksiyon amacıyla kullandığımız ozonlu suyun ve ozon gazının antimikrobiyal etkisi mikroorganizmalara karşı değişkenlik göstermiştir. Aynı zamanda ozon gazının tek başına kök kanal dezenfeksiyonu amacıyla kullanılmasının yeterli olmadığını ve ozonlu suyun ultrasonik teknikle uygulanmasının kök kanal dezenfeksiyonu için daha etkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate, as in vitro, the antimicrobiyal effects of aqueous and gaseous ozone in human root canals that infected by Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa ve Candida albicans.In this study 150 freshly extracted, single-rooted single canal human mandibular permanent premolar teeth were used. Teeth contaminated with each three microorganisms was selected randomly and in each group contain as 10 teeth, were divided into5 different sub-groups. These groups are;Group 1, Saline (positive control) group: Contaminated root canals were irrigated with 0.9% saline solution for 5 min.Group 2, Sodium hypochlorite (NaOCl) (negative control) group: Contaminated root canals were irrigated with 5.25% sodium hipoklorid for 5 min.Group 3, Aqueous ozone group: Contaminated the root canals were irrigated for a duration of 5 min. with intensity 4 ppm aqueous ozone using manuel technique (TeknO3zone, Izmir/Turkey)Group 4: Aqueous ozone+ultrasonic group: Contaminated the root canals were irrigated for a duration of 5 min. with intensity for a 4 ppm aqueous ozone using an ultrasonic techniqueGrup 5, Gaseous ozone group: Contaminated the root canals for a duration of 5 min gazeous ozone obtained from ozon generator (HealOzone, KaVo, Germany) was applied.In order to standardize the size of the root canals of the teeth (14-16mm), the crowns of teeth were cut using high-speed and a water-cooled sterile diamond bur. The working lenght was determinate and the teeth were placed in glass bottles with rubber cap. Then teeth were prepared with Profile (Dentsply /Maillefer, Switzerland) root canal appliances using crown-down technique which is the one of the rotational moving preparation systems.To remove the smear layer root canals were irrigated respectively with 17% EDTA, 5.25% of NaOCl and saline during 10 min.At the beginning of microbiological processes E. faecalis, C. albicans and P. aeruginosa microorganisms animated in liquid nutrient media were incubated in root canals and kept at 37°C for 24 hours. Paper points were placed in the root canals before and after disinfection application and were taken in the sterile eppendorf tubes which contained 0.5 ml of brain heart infusion broth after waiting for 5 min. After waiting 15 min, 50 mL of liquid medium was taken with steril micropipette from eppendorf with mixed vortex and were smear-planted to solid medium which split as before and after the disinfection applications. Microorganism colonies were counted and data were evaluated statistically. In this statistical evaluation the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney-U tests were used.As a result while NaOCl group was showing the highest antibacterial effect on root canals infected with E. faecalis, this was respectively followed by groups of aqueous ozone+ultrasonic, aqueous ozone and gaseous ozone. However, the saline group showed the lowest antibacterial effect in each three microorganism. While the antibakteriyel effect of disinfectant agents applied root canals that infected by P. aeruginosa, had no significant statistical difference among the NaOCl (negative control) group and experimental groups (aqueous ozone, aqueous ozone + ultrasonic, gaseous ozone) (P>0,05). According to pairwise comparisons beetween the experimental groups, although there are differences to be no statistically significant (P>0,05), very few bacteria were found into gaseous ozone group. While antifungal activity of disinfectant agents that applied in root canals were infected with C. albicans, compared with each other, a statistically significant difference was found between the NaOCl (negative control) group and gaseous ozone group (P0,05), very few bacteria in aqueous ozone were observed in group 2 of 10 for example.In our research, antimicrobial effect of aqueous and gazeous ozone which we used for disinfection of infected root canal shave shown differens on against microorganisms. Moreover, aqueous ozone with ultrasonic technique implementation was more effective for the root canal disinfection and also the using of gazeous ozone alone is not enough for the aim of root canal disinfection.