Annelerin anne sütünü artırmaya yönelik aldıkları besinler
The foods that the mothers consume to increase their brast milk
  1. Tez No: 336750
  2. Yazar: REYHAN ERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA AKKAŞ GÜRSOY, YRD. DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Annelerin anne sütünü artırmaya yönelik aldıkları besinleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bu çalışma, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı il merkezinde bulunan 15 Aile Sağlığı Merkezinde yapılmıştır. Örneklemi 335 anne olmuştur.Veriler araştırmacı tarafından literatüre göre hazırlanan soru formuyla toplanmıştır. Verilerin toplanabilmesi için Trabzon Valiliğinden resmi izin alınmış, anneler araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve yazılı onamları alınmıştır. Veriler araştırmacı ve araştırma hakkında bilgilendirilmiş bir sağlık çalışanı olan anketör tarafından 15 Aile Sağlığı Merkezinde yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak doldurulmuştur. Veriler 11.02.2011-22.04.2011 tarihlerinde toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ile yüzdelik (%), sayı, Ki-kare, Fisher Ki-kare ve Yates düzeltmesi kullanılmıştır.Yaş ortalaması 28.48 + 4.75 olan annelerin, %51.6'sı ilköğretim mezunu, %75.5'i ev hanımı, %78.5'i kentte yaşayan ve %58.8'i 600-1200 TL gelire sahiptir.Annelerin %86.3'nün gebeliği planlı, %85.1'i sütlerini artırmak için bir uygulama yapmış, %74.0'ı yeterli ve dengeli beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study done to determine the nutrients taken by mothers to improve breast milk, in the city centre at 15 Family Health Centers of Trabzon Provincial Health Directorate. The sampling group included 335 mothers.The data were collected with the questionnaire prepared according to the literature by the researcher. Prior to data collection, official permission was taken from the Governor of Trabzon; mothers were informed about the study and their written informed consent was taken. The data were collected by the researcher, who is a health worker, at 15 Family Health Centers through face to face interviews. The data were collected between 11.02.2011 and 22.04.2011.Descriptive statistics with the percentage number (%), Chi-square, fiher chi-square, and Yates correction were used for data evaluation.Of the mothers with 28.48+4.75 mean age, 51.6% were elementary and secondary school graduates, 75.5% were housewives, 78.5% lived in the city center, and 58.8% had low income.86.3% of the mothers thought they had planned pregnancy, and 76.1% thought their milk was sufficient. 85.1% of the mothers had an application to increase their milk and 74.0% had balanced diet.