Hipoksik iskemik ensefalopati sonrası epileptik ensefalopati gelişimi açısından risk faktörleri
- Tez No: 336773
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilişsel, davranışsal ve diğer beyin fonksiyonlarının ilerleyici olarak bozulmasına yol açan epileptik ensefalopati ve epilepsi gelişmesi yenidoğan döneminde hipoksik iskemik ensefalopati (HIE) geçiren çocuklarda istenmeyen bir durumdur. Bu çalışma kliniğimizde HIE geçirmiş olmaları nedeni ile takip edilen yaşları 6,75±5,34 (0,30-12,09) yıl olan 28 kız (%46,7) ve 32 erkek (%53,3) toplam 60 olgu üzerinde yapılmıştır ve olgular 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1: Epilepsi olup epileptik ensefalopati tanısı alan 27 (%45) olgu. Grup 2: Epilepsi tanısı alan ancak epileptik ensefalopati gelişmeyen 18 (%30) olgu. Grup 3: Hiç epilepsi gelişmeyenler 15 (%25). Olgular prenatal, natal risk faktörleri, ilk nöbet geçirme zamanları, yenidoğan döneminde yapılan elektroensefalografi (EEG), kranial USG (Ultrasonografi) ve manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) incelemeleri açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Epileptic encephalopathy is a devastating type of epilepsy in early life causing severe cognitive and behavioral impairments. Epilepsy and epileptic encephalopathies may be complications of hypoxic ischemic encephalopathy during the neonatal period. In this retrospective study 60 patients who suffered hypoxic ischemic encephalopathy in the neonatal period; aged 6,75±5,34 (0,30-12,09) years, 28 girls(%46,7) and 32 boys (%53,3) were invastigated to describe clinical and radiological factors associated with later occurence of epilepsy and epileptic encephalopathy were divided in 3 groups. Group 1: Patients with epileptic encephalopathy Group 2: Patients with epilepsy without encephalopathy 18 (%30) . Group 3: Patient without epilepsy and epileptic encephalopathy 15 (%25). Groups were compared for prenatal and natal risk factors, neonatal seizures, cranial USG, Electroencephalography (EEG) in neonatal period and cranial Magnetic Resonance Imagination (MRI).