Kemoradyoterapi gören baş boyun kanserli hastalarda radyolojik ve metabolik tümör volümünün tedavi sonuçları üzerine prediktif rolünün incelenmesi
Metabolic and radiological tumor volume in prediction of treatment response in head and neck cancer patients treated with chemoradiotherapy
  1. Tez No: 336774
  2. Yazar: NİDA SÜNNETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTE M. ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada,kemoradyoterapi gören baş boyun kanserli hastalarda radyolojik ve metabolik tümör hacminin tedavi sonuçları üzerine prediktif rolünün incelenmesi amaçlandı.Squamöz hücreli kanser tanılı 14 hasta çalışmaya dahil edildi.Planlama için çekilen bilgisayarlı tomografi(BT)ile kontrastlı boyun magnetik rezonans(MR)görüntüleri füzyon yapılarak primer tümör hacmi(MR-Kontür)hesaplandı.Tedavi öncesinde çekilmiş pozitron emisyon tomografi(PET-BT)görüntüleri incelenerek,tümör hot spotu,SUVmaks değeri ve modifiye vizüel metabolik volüm ölçümleri yapıldı.İncelenen parametrelerin lokal kontrol(LK),hastalıksız sağkalım(HSK) ve genel sağkalımla (SK) ilişkisi Kaplan-Meier eğrisiyle incelendi.Eğriler arası fark için Log Rank testi yapıldı.Anlamlılık için p 0.05 değeri seçildi.Medyan takip 47.5 ay idi.Dört yıllık LK %85.7,HSK %79.6 ve SK%61.6idi.MTV %42 19.22 cc'nin altında olan grupta HSK anlamlı olarak daha iyi bulundu(%100'e karşılık %35.5,p=0.02)Nazofarenks kanserli hastalarda T evresi ile MTV%42 ve MTV%50 ve histolojik alt tip arasında korelasyon vardır.Çalışmamız,MTV%42'nin baş boyun hastalarında prediktif olarak anlamlı olabileceğini göstermektedir.Çalışmamız daha yüksek hasta sayısılı çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
To analyze metabolic and radiological tumor volume in prediction of treatment response in head and neck cancer patients treated with chemoradiotherapy.Fourteen squamoz cell cancer patients were included into the analysis.Radiological tumor volumes were calculated from magnetic resonance images that werw uploaded to radiotherapy treatment planning system.Initial positron emission tomography(PET)images were used for determine the study parameters like tumor hot spot,SUVmax,metabolic tumor volume%42 and %50and modified visual volume.Local control(LK),disease free survival(DFS)and overall survival(OS) were analysed by using Kaplan-Meier method.Log Rank test were comparing the survival curves and p 0.05was chosen for level of significance.Median follow-up was 47.5 months.Four-year LC was %85.7,DFS was %79.5 and OS was %61.6.DFS was significantly better in patients that cancer patients MTV%42 was smaller than 19ç22 cc.In nasopharyngeal cancer patients MTV%42,MTV%50 and type2 disease were correlated with worse prognosis.In conclusion,MTV%42 has a potencial predictive role for head and neck cancer patients.PET may also have a value in staging and prognosis in nosopharyngeal cancer patients.Further studies are required to determine the value of metabolic tumor volume in head and neck cancer patients.