Çoklu özellik dizisi mismatch negativity: Test-tekrar test güvenilirlik çalışması
Multi-feature paradigm mismatch negativity: Test-retest reliability study
- Tez No: 336778
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mismatch negativity (MMN) bir işitsel uyarılmış potansiyeldir ve 1975 yılında Nantaanen ve ark. tarafından geliştirilmiştir. MMN sesin kortikal düzeyde fark edilmesinin ve nöral plastisitenin değerlendirilmesinde kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı Hacettepe Üniversitesinde geliştirilmiş olan çok değişken uyaranlı MMN'nin test-tekrar test değerlendirmesini gerçekleştirmek ve MMN uygulamasında güvenilir en kısa test süresini saptamaktır. Bu kapsamda 24 normal bireye MMN testi yapılmıştır. Test-tekrar test arası süre bir hafta olarak alınmıştır. Grup değerlendirmelerinde, beş değişken sonucunda oluşan amplitüd ve latans değerlerinde tekrar edilebilirlik gözlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Mismatch negativity(MMN) is an auditory event-related potential and was developed by Nantaanen, and et al. at 1975. MMN provides an objective index for sound-discrimination accuracy at the cortical level and represents a neural plasticity. The present study aimed to evaluate the test retest reliability of MMN elicited by multi-feature paradigm which is developed in Hacettepe University, to determine clinical appropriateness with shorter presentation time. Twenty-four healthy volunteer subjects are taken the MMN test. Duration of test retest was one week. Amplitudes and latecies which are occur by five types of deviant, are found reliable in group evoluation (p>0,05).