Konuşma sesi uyaranı ile yapılan çoklu özellik dizisi mismatch negativity; test-tekrar test güvenilirlik çalışması
Multi-feature paradigm mismatch negativity with speech sounds; test-retest reliability study
- Tez No: 445357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Fizyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Linguistics, Physiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kargül, Selin. Konuşma Sesi Uyaranı ile Yapılan Çoklu Özellik Dizisi Mismatch Negativity; Test-Tekrar Test Güvenilirlik Çalışması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Konuşmayı anlamak için, işitsel çevredeki beklenmedik akustik değişikliklerin farkedilebilmesi ve bu değişikliklerin nöral yollarda otomatik bir şekilde doğru kodlanarak işlemlenmesi gerekmektedir. İşitsel ayırt etme ve konuşmanın ayırt edilebilirliğinin erken kortikal işlemleri MMN ile ölçülebilmektedir. Mismatch Negativity (MMN), işitsel uyarılmış bir potansiyeldir ve bireyin dikkatini gerektirmeden kaydedilebilmektedir. İşitsel düzenliliği temsil eden standart uyarana karşı oluşan cevaplardan, işitsel düzene uymayan aykırı uyarana karşı oluşan cevapların çıkarılması ile elde edilmektedir. Bu çalışmada, konuşma sesi uyaranları kullanılarak çoklu özellik dizisi paradigması ile kaydedilen MMN cevaplarının test-tekrar test güvenilirliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bölümü elektrofizyoloji laboratuvarında, 20-31 yaş aralığında 30 sağlıklı bireye bir hafta ara ile MMN test ve tekrar testi uygulanmıştır. Standart uyaranlar /te/ ve /pi/ olarak seçilmiş ve aykırı uyaranlar, şiddet, süre, fundamental frekans, ünlü ve ünsüz özellikleri ile standart uyarandan farklılık göstermiştir. /te/ ve /pi/ uyaranlarına karşı oluşan test ve tekrar test MMN amplitüd ve latans değerleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). /pi/ uyaranı ile kaydedilen tüm değişkenlerin amplitüd değerleri tekrar edilebilir bulunurken, /te/ uyaranında yalnızca fundamental frekans, süre ve ünlü değişimi değişkenleri ile kaydedilen cevaplar tekrar edilebilir bulunmuştur. Konuşma sesi uyaranları ile yapılan MMN Testi'nin, benzer uyaranlar ile uygulanan davranışsal testler ile beraber, çocuk ve yetişkinlerde konuşma algısının değerlendirilmesi ve çeşitli dil ve konuşma bozukluklarının objektif olarak değerlendirilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Kargül Selin. Multi-Feature Paradigm Mismatch Negativity with speech sounds; Test-Retest Reliability Study, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master Thesis of Audiology and Speech Pathology, Ankara, 2016. In order to understand speech, detection of differences in the auditory environment is necessary. Moreover, these differences need to be accurately encoded automatically and processed via neural pathways. Early cortical stages of auditory and speech discrimination assessments can be measured by MMN. Mismatch Negativity (MMN) is one of the auditory evoked potentials and can be recorded without individual's attention. MMN is elicited by subtracting the responses of the standard stimulus which represents the auditory regularities, from the responses of deviant stimulus which violets the auditory regularities. This study aimed to analyze the test-retest reliability of recorded MMN responses by multi-feature paradigm utilizing speech sounds. This MMN test-retest has been carried out with thirty healthy individuals aged between twenty to thirty one at electrophysiology laboratory in Hacettepe University, Audiology Department. Standard stimulus were /te/ and /pi/ syllables which presented difference from deviant stimulus with regard to intensity, duration, fundamental frequency, vowel and consonant properties. According to the findings of this study, no significant differences were found (p>0.05), between the MMN amplitude and latency values within test-retest measurements. Amplitude values of all variables recorded with /pi/ stimulus were found replicable. On the other hand, in /te/ stimulus only amplitude values of fundamental frequency, duration and vowel change variables were found replicable. Regarding to our findings of current study, MMN test conducted with speech sounds can be utilized in various auditory and speech/language disorders and auditory/speech perception evaluation in children and adults with behavioral tests which are applied with similar stimulus.