Boraks dekahidratın antioksidan sistem ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine akut etkisinin araştırılması
Acute effect of borax decahydrate on antioxidant system and some biochemical parameters
  1. Tez No: 336919
  2. Yazar: BÜŞRA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bor bitkiler, hayvanlar ve insanlar için esansiyel bir elementtir. Borun mineral, lipit ve enerji metabolizmasında, immun ve endokrin sistemde, beyinde önemli fonksiyonları olduğu, osteoporoz ve osteoartritin önlenmesinde etkili olabileceği bildirilmektedir. Bor ve bor bileşiklerinin insan ve hayvan dokularındaki biyokimyasal etkileşimi ve antioksidan sistem üzerine ne tür etkiler yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada boraksdekahidrat?ın total oksidan ve antioksidan kapasite (TAK, TOK) ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine akut etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 30 adet rat kullanıldı. Hayvanlar Kontrol (Grup I), 100 mg/ kg boraksdekahidrat (Grup II) ve 200 mg/kg boraksdekahidrat (Grup III) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Grup II ve grup III? e birer gün ara ile üç kez enjeksiyon yapıldı ve her enjeksiyondan bir gün sonra hayvanlar öldürülmeden kalplerinden kan numuneleri alındı. Numunelerde glukoz, total protein, total antioksidan ve oksidan kapasite (TAK, TOK) ve aspartat aminotransferaz (AST), gama glutamiltransferaz (GGT), alanin aminotransferaz (ALT) aktivitesi kolorimetrik yöntemlerle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Boron is essential trace elements for plants, animals and people. It is reported that boron has vital functions in mineral, lipid, and energy metabolism, immune and endocrine systems and brain. It is also reported that it may be effective in preventing osteoporosis and osteoarthritis. The biochemical interaction of boron and boron compounds in people and animals tissues and the effects of these compounds on antioxidants system have not been known exactly yet. For this reason, in this study, it was aimed to investigate the acute effect of borax decahydrate on the total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC), and some biochemical parameters. In this study, 30 rats were used. These animals were divided into 3 groups. The control group (Group I), 100 mg/kg borax decahydrate (Group II) and 200 mg/kg borax decahydrat (Group III). Group II and Group III were given an injection every other day. A day later following injection, blood samples were taken from the hearts of animals without killing them. In those samples, glucose, total proteine, total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant capacity (TOC) and aspartate aminotransferase (AST), Gamma-glutamyltransferase (GGT), alanine aminotransferase (ALT) activities were measured via colorimetric methods.