İstanbul Haliç'i sediment ve biyota örneklerinde 210PO aktivitesinin belirlenmesi
Determination of 210PO activity in sediment and biota samples of Golden Horn
- Tez No: 337142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul Haliç'inde sediment ve midye (Mytilus galloprovincialis) örneklerinde Po-210 aktivite konsantrasyonları belirlenmiştir. Haliç'ten 13 istasyonda sediment ve 8 istasyonda midye örnekleri toplanmıştır. Sediment örneklerinin partikül büyüklüğü 63 µm - 2 mm olarak ayrılmıştır. Ayrıca, midye örneklerinin ise yumuşak dokuları analiz için kullanılmıştır. Örneklerdeki Po-210 aktivitesi radyokimyasal ayırma ve depozisyon işlemlerinden sonra alfa spektrometresinde ölçülmüştür. Elde edilen Po-210 aktiviteleri literatürde bulunan değerler ile karşılaştırılmıştır. Sediment örneklerinde fiziko-kimyasal parametrelerin (partikül büyüklüğü, organik madde miktarı ve pH) Po-210 birikimi üzerindeki etkisi istatistik testleri kullanılarak araştırılmıştır. Aynı zamanda, alınan su örneklerinde ölçülen fiziko-kimyasal parametrelerin (sıcaklık, tuzluluk, pH değeri ve çözünmüş oksijen) midyelerdeki Po-210 birikimi üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda ortalama Po-210 aktivitesi, midyede 91.98 ± 35.42 Bq/kg, >63 µm sedimentte 55.11 ± 34.05 Bq/kg ve
Özet (Çeviri)
In the thesis study, activity concentrations of Po-210 were determined in the sediment and mussel (Mytilus galloprovincialis) samples of Golden Horn estuary. Sediment and mussel samples were collected from 13 and 8 stations in the Golden Horn, respectively. Sediment samples were separated to 63 µm - 2 mm particle fractions. In addition, soft tissues of mussel samples were used for analysis. Po-210 was measured by using an alpha spectrometer after radiochemical separation and deposition of samples. Obtained activity concentrations of Po-210 were compared with the levels found in literature. The effect of physico-chemical parameters (particulate fractions, organic matter % and pH) on the Po-210 accumulation in the sediment samples were evaluated by using statistical tests. At the same time, the effects of measured physico-chemical parameters (temperature, salinity, pH value and dissolved oxygen) of collected water samples on the Po-210 accumulation in the mussels were examined. As a results of performed analysis, average activity of Po-210, in the mussel samples 91.98 ± 35.42 Bq/kg, in the >63 µm sediment samples 55.11 ± 34.05 Bq/kg and in the