İstanbul haliç'i midye ve sediment örneklerinde PAH düzeylerinin araştırılması
Determination of PAH levels in mussel and sediment samples in the Golden Horn
- Tez No: 398850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma İstanbul Haliç'inde gerçekleştirilmiştir. Yüzey sedimentleri ve Mytilus galloprovincialis yumuşak dokusu örneklerinde PAH düzeylerindeki 2013 Şubat-2014 Mayıs ayları arasındaki mevsimsel değişimler araştırılmıştır. Haliç'in kuzey, güney ve batısında belirlenen 13 farklı noktadan yüzey sedimenti, 8 farklı noktadan midye örnekleri alınmıştır. Midye örnekleri 16 ay boyunca her mevsim ve yüzey sedimentleri 2013 ve 2014 yıllarında farklı tarihlerde alınmıştır. Sediment örneklerinin partikül büyüklüğü 63 μm olarak ayrılmıştır. Örneklerin ekstraksiyonunda ultrasonik banyo kullanılmış ve ölçümler PAH analizlerinde GC-FID kullanılarak yapılmıştır. Yüzey sedimentlerinde T-PAH değerleri 63 µm'den küçük partiküller için kuru ağırlıkta 7,51-115,30 ng/g arasında değişmektedir. 63 µm'den büyük partiküller için T-PAH değerleri kuru ağırlıkta 11,27-541,23 ng/g arasında değişen miktarlarda belirlenmiştir. Tüm istasyonlardaki ortalama PAH konsantrasyonları basenlere göre değerlendirildiğinde kirlilik en yüksek Haliç Orta Baseni'ndedir. Mytilus galloprovincialis örneklerinde T-PAH konsantrasyonları kuru ağırlıkta 23,77-292,86 ng/g arasında belirlenmiştir ve ortalama PAH konsantrasyonları en yüksek Haliç Orta Baseni'ndedir. Araştırma sonuçları, PAH düzeylerinin mevsimsel farklılıklar gösterdiğini ve genel olarak ortalama T-PAH konsantrasyonlarının kış mevsiminde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Halic (The Golden Horn) in Istanbul. The changes of PAH levels in the surface sediments and soft tissue of Mytilus galloprovincialis were evaluated seasonally between 2013 February and 2014 May. Surface sediment samples were taken from 13 different locations, mussels were sampled from 8 sides in southern, northern and western of Haliç. Samplings for mussel were carried out seasonally during 16 months and surface sediments were taken on different days of 2013 and 2014. Sediment samples were separated to 63 μm particle fractions. Ultrasonic device was used for extraction of samples and PAHs were analysed by GC-FID. In the 63 μm sediments. Assessment of the average concentrations of PAHs for different basins showed that the Middle Basin was the most polluted one. In Mytilus galloprovincialis samples T-PAH concentrations ranged from 23.77 to 292.86 ng/g dry wt.In addition, assessment of the average concentrations of PAHs for different basins showed that the Uppest Basin was the most polluted one. Results of the investigation indicate that PAH levels generally change seasonally and average of T-PAH generally is higher during winter.