Preterm ve term yenidoğanlarda kordon kanında ve anne kanında boğmaca antikor düzeyleri
Pertussis antibody titers in cord and maternal blood of preterm and term newborns
- Tez No: 337238
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Boğmaca, özellikle çok küçük süt çocuklarında neden olduğu yüksek morbidite ve mortalite nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Maternal immünglobulinler, gebelik süresince plasentadan aktif bir şekilde taşınarak yenidoğanların enfeksiyona karşı korunmasında etkili rol oynarlar. Preterm bebeklerde term bebeklere oranla aşı ile korunabilen hastalıklara karşı gelişmiş maternal antikorların transplasental geçişinin daha düşük olduğu bildirilmektedir.Çalışmamızda, 100 preterm ve term bebek-anne çiftinden alınan toplam 400 kan örneğinde maternal kanda ve kordon kanında, in house ELISA yöntemi ile boğmaca proteinlerine (pertussis toksin-PT ve filamentöz hemaglutinin-FHA) karşı antikor düzeyleri belirlendi.Maternal anti-PT ve anti-FHA geometrik ortalama konsantrasyonu sırasıyla, 18.76 ve 17.98 EU/ml saptandı. Kordon kanında bu değerler preterm grupta sırasıyla, 13.15 ve 14.55 EU/ml ve term grupta, 19.46 ve 19.18 EU/ml idi. Maternal anti-PT ve anti-FHA antikor düzeyleri, term ve preterm grupta farksız olup kordon kanında anti-PT düzeyleri preterm grupta anlamlı olarak düşüktü (p=0.037). Tüm annelerin % 73'ünde anti-PT ve % 72.5'inde anti-FHA; kordon kan örneklerinin ise % 68.5'inde anti-PT ve % 71'inde anti-FHA değerleri koruyucu düzeylerdeydi. Pretermlerde anti-PT ve anti-FHA plasental transfer oranı sırasıyla % 68 ve % 72 saptandı. Termlerde bu oranlar sırasıyla % 107 ve % 120 idi. Pretermlerde plasental transfer oranları termlere göre düşük bulundu (p < 0.001).Sonuç olarak, annelerin ve yenidoğanların çok azının primer bağışıklama başlayana kadar yeterli düzeyde koruyuculuk sağlayacak boğmaca antikor titrelerine sahip olduğu gözlendi. Bu titreler, pretermlerde daha da düşük saptandı. Pretermlerde boğmaca antikorlarının plasental geçiş oranı termlere göre anlamlı olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Pertussis is an important public health problem that causes high morbidity and mortality especially in young infants. Maternal immunoglobulins are transported actively across the placenta during pregnancy and protect newborns against infections. Transplacental maternal antibody transfer against vaccine-preventable diseases is lower in preterm than in term infants.Antibodies against pertussis proteins (pertussis toxin-PT and filamentous hemagglutinin-FHA) were determined by in-house ELISA method in 400 blood samples obtained from 100 preterm newborn-mother and 100 term newborn-mother pairs.Maternal anti-PT and anti-FHA geometric mean concentrations (GMC) were 18.76 ve 17.98 EU/ml, respectively. GMCs in cord blood in preterms were 13.15 and 14.55 EU/ml; 19.46 and 19.18 EU/ml in terms, respectively. There was no difference in maternal anti-PT and anti-FHA levels between term and preterm groups while cord anti-PT levels were significantly lower in preterm group (p=0.037). Of all the mothers, anti-PT levels were protective in 73 % and anti-FHA levels in 72.5 %, these rates were 68.5 % and 71 %, respectively, in cord blood samples. Placental transfer ratio for anti-PT and anti-FHA was 68 % and 72 %, respectively in preterms and 107 % and 120 % in terms. Placental transfer ratio was significantly lower in preterms than in terms (p < 0.001).In conclusion, minority of mothers and newborns were found to possess anti-pertussis antibody levels that could provide protection until the onset of primary immunization series. These titers were even lower in preterm infants. Placental transfer ratio was found to be lower in preterms than in terms.