Sulu tarımda kullanılan mekanizasyon araçlarının optimum makina ve güç seçimine yönelik işletme değerlerinin belirlenmesi ve uygun seçim modellerinin oluşturulması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 4091
  2. Yazar: ALİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN SABANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
XI ÖZ Bu çalışmada, sulu tarımda yoğun olarak kullanılan tarım makinalarmın, özellikle optimum makina ve güç seçimine yönelik temel işletmecilik verileri ülkemiz koşullarında belirlenmiştir. Bu veriler kullanılarak, ürün deseni ve işletme büyüklüğüne bağlı optimum makina ve güç düzeyi büyüklükleri, BASIC programlama dilinde geliştirilen bir bilgisayar programı ile çözümlenmiştir. işletme verileri içinde yer alan çalışabilir gün oranlarının tahmini için; çok yıllık günlük yağış, buharlaşma ve sıcaklık verilerine ve toprak özelliklerine bağlı olarak, geliştirilen toprak nemi denge modelini çözümleyen BASIC programlama dilinde bir başka bilgisayar programı geliştirilmiş ve çözümler bilgisayardan elde edilmiştir. Araştırma sonunda; optimum makina ve güç düzeyi büyüklüklerinin, işletme alanı ve ürün desenine göre değiştiği; çoklu ürün sistemlerinde makina ve güç düzeyi büyüklüğü değişimlerinin daha az olması nedeniyle, üretim planlamasında bu tür desenlerin daha uygun olduğu ve işletmeye makina veya traktör alınmadan önce iyi bir planlamanın yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT In this study, firstly all the basic management data particularly related to selection of optimum faro machinery and power used mostly in irrigated farming under conditions prevalent in Turkey have been determined, utilizing and analysing all these data, values of optimum machinery sizes and of optimum power have been computed by a computer model in BASIC language as related to crop pattern and size of the farm land. For prediction of the ratio of suitable days fieldwork, which are comprised within the management data, depending on actually observed long-term data öf daily precipitation, evaporation, and temparature, another computer program modelling the soil moisture budget has been developed, and the solutions were thus obtained with the help of computer. In conclusion, it has been determined that optimum machinery sizes and optimum levels of power vary with size of the farm land and with crop pattern; and because of lesser variations of machine si2e and of power level in multi-crop systems, such type of systems should be favoured in production planning, as accurate and wise pre-scheduling should be made before purchasing any machinery and tractors for the management.