Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji-Onkoloji ve Yoğun Bakım Ünitesi'ndeki hastalarda invaziv fungal enfeksiyonların epidemiyolojik, klinik, mikrobiyolojik yönleriyle incelenmesi
Ivestigate the epidemiological, clinical and microbilogical features of patients developed invasive fungal infections in Hematology-Oncology and Adult Intensive Care Unit of Istanbul University, Cerrahpasa Medicalfaculty
- Tez No: 337249
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kritik hastalarda nozokomiyal fungal enfeksiyonlar morbidite ve mortaliteyi artıran önemli bir sorundur. Son 20 yılda giderek riskli hasta popülasyonu ve invaziv fungal enfeksiyon (İFE) sıklığı artmıştır. Patojen etkenlerin dağılımı ve antifungal direnç durumları değişmiştir.Epidemiyolojideki değişiklikleri dikkate alarak çalışmamızda 2008-2010 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hematoloji-onkoloji ve erişkin yoğun bakım hastalarında gelişen İFE'ların epidemiyolojik, klinik ve mikrobiyolojik yönden değerlendirilmesini amaçladık.Çalışma döneminde 81 hastada kandidemi atağı gelişmiştir. Bunların %60'ını yoğun bakım hastaları oluşturmaktadır. Kandidemiye eşlik eden en sık risk faktörleri antibiyotik(%96) ve damar içi kateter kullanımıdır(%91).C.albicans dışı kandida %57, C.albicans %43 oranında izole edilmiştir. Kaba mortalite %53 bulunmuştur. Multivaryant analizde antifungal tedavi ve kateter çekilmesinin mortaliteye anlamlı etkisi saptanmıştır.168 hematoloji hastasından17'si kanıtlanmış, 43'ü yüksek olasılıklı, 40'ı olası İFE olarak tanımlanmıştır. Yüksek olası ve olası olgulardaki mortalite oranları sırasıyla %76 ve %22 saptanmıştır.Tüm kökenlerde en duyarlı antifungal kaspofungindir. C.parapsilosis kökenlerinde anidulafungine MİK değerleri yüksek saptanmıştır. Amfoterisin B'ye 6 suşun MİK değeri 1µg/ml'nin üzerinde bulunmuştur(%7.2). Flukonazole doza bağımlı duyarlılık %4.8 ve direnç %2.4, ıtrakonazole doza bağımlı duyarlılık %9.6, direnç %22 saptanmıştır. Vorikonazol ve Posakonazol'de MİK değerleri yükselmiştir. Bu suşların çoğunluğu C.glabrata'dır. Tüm C.albicans, C. tropicalis suşları denen antifungallere duyarlıdır.Sonuçta İFE'larda erken teşhis, uygun ve yeterli antifungal tedavi mortaliteyi azaltmaktadır. Tanıya yardımcı serolojik testlerin rutin kullanılması, non albicans kökenlerdeki artış ve nisbi olarak duyarlı kökenlerdeki azalış nedeniyle riskli hastalardan izole edilen mantar türlerinin tanımlanması ve antifungal duyarlılık sonucunun bilinmesi, kateter kaynaklı kandidemiyi önlemede hastane enfeksiyonları kontrol önemlerine uyum önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increased morbidity and mortality of nosocomial fungal infections in critically ill patients is a major problem. The last 20 years, the patient population with risk and frequency of invasive fungal infections (IFI) has increased. The distribution of pathogenic agents, and antifungal resistance status has changed.The aim of study was to investigate the epidemiological, clinical and microbiological features of patients developed IFI in hematology-oncology and adult intensive care unit of Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty between 2008 and 2010 years.During the study period, episodes of candidemia developed in eighty-one patients. Most of the cases (%60) were in intensive care unit. The most common predisposan factors of candidemia are use of antibiotic (%96), intravascular catheter (%91). The Candida species isolated were C.albicans (%43), non-albicans candida %53. The crude mortality was %53. Systemic antifungal therapy and removing intravasculer catheter were significantly associated with mortality on multivariate analysis(P< 0.005).Neutropenic fever developed in168 patients classified as proven (n=17), probable (n=43) and possible IFI (n=40). In possible and probable cases the crude mortality was %76 and %2, respectively.Caspofungin was the most effective agent in all strains. MICs of anidulafungine was high in C.parapsilosis strains (%7.2). Susceptibility of Amphotericin B was found to be decreased. Percentages of fluconazole and ıtraconazole resistance %2.4, %22 respectively and C.glabrata was the most common strain. MICs of voriconazole and posaconazole were increased. All C.albicans and C. tropicalis were susceptible to all antifungal agents.As a result, early detection, appropriate and adequate antifungal therapy reduces mortality from IFI. Therefore, use of serologic tests for diagnosis, isolation of these species, knowing the antimicrobial susceptibility and compliance with hospital infections control measures is getting more important.