DNET olgularında glutamat taşıyıcıları (EAAT-1 ve EAAT-2) ve GABA taşıyıcılarının (GAT-1 ve GAT-3) ekspresyonundaki değişikliklerin araştırılması
Expression of glutamate transporters (EAAT-1, EAAT-2) and GABA transporters (GAT-1, GAT-3) in dysembryoplastic neuroepithelial tumors
  1. Tez No: 337250
  2. Yazar: BANU TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ÇIPLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Glutamat, GABA ve her iki nörotransmiterin sinaptik aralıktan taşınmasını sağlayan glutamat ve GABA taşıyıcı proteinleri epileptogenezde başrolleri oynamaktadır. Beyinde ekstraselüler glutamatın %90'ını astroglial glutamat taşıyıcı proteinleri olan EAAT-1 ve EAAT-2 sinaptik aralıktan uzaklaştırır. GAT-1 ve GAT-3 insan beyninde temel GABA taşıyıcı proteinleridir. Sinaptik aralıktan her iki yönde GABA taşınmasını sağlayarak kortikal nöral aktiviteyi regüle ederler. Deneysel epilepsi modellerinde EAAT-1, EAAT-2, GAT-1 ve GAT-3'ün ekspresyonlarında değişiklikler tespit edilmiştir. Literatürde dirençli epilepsiye neden olan DNETlerde, bu taşıyıcı proteinlerin ekspresyonlarında değişiklik olup olmadığına dair bir çalışma bulunmamaktadır. Amacımız, bu dört taşıyıcı proteinin DNET dokularında ekspresyon miktarını immünohistokimyasal yöntemler ile tespit ederek, DNETler ile birlikte görülen epilepsinin patofizyolojisine ışık tutabilmektir.Gereç ve Yöntem:20 DNET dokusu EAAT-1, EAAT-2, GAT-1 ve GAT-3 primer poliklonal antikorları ile immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak boyandı. Antikorların boyanma miktarı semikantitatif yöntem ile Photoshop CS5 programı kullanılarak hesaplandı. Kontrol grubu olarak TLE nedeniyle opere olmuş 10 hastanın nonepileptojenik gyrus temporalis superior yerleşimli kortikal dokuları (kontrol1) ve 11 FKD olgusu (kontrol2) kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya katılan 41 olgunun (16K, 25E) yaş ortalaması 30,2±1,9(SEM) yıl, ortalama nöbet devam etme süresi 14,4±1,5(SEM) yıl idi.
Özet (Çeviri)
Background: Glutamate, GABA and their transporters play important roles in epilepsy. 90% of extracellular glutamate is reuptaken by EAAT-1 and EAAT-2 from the synaptic cleft. GAT-1 and GAT-3 transport GABA bidirectionally across the synaptic cleft in order to regulate cortical neural activity. Changes in expression of EAAT-1, EAAT-2, GAT-1, GAT-3 have been demonstrated in various epilepsy models. Up to date, we couldn?t find any report on how the expression of these transporters changes in DNET tissue. Our aim is to investigate the changes in expression of EAAT-1, EAAT-2, GAT-1 and GAT-3 in DNET tissue using immunohistochemical techniques.Materials and methods: 20 DNT specimens were immunostained by primary polyclonal EAAT-1, EAAT-2, GAT-1 and GAT-3 antibodies. The staining intensity is calculated semi-quantitatively using Photoshop CS5 software. 10 nonepileptogenic cortical specimens from superior temporal gyrus of 10 TLE epilepsy surgery patients and 11 FCD specimens were used as control group 1 and 2 respectively.Results: 41 tissue specimens obtained from epilepsy surgery patients (16F, 25M; 30,2±1,9(SEM) yoa) were included.