Torakolomber omurga burst kırıklarında kısa segment posterior enstrumantasyonun orta dönem sonuçları
Mid term results of short segment posterior instrumantation of thoracolomber vertebra burst fractures
  1. Tez No: 337259
  2. Yazar: İLKER ABDULLAH SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER AYDINGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kısa segment posterior enstrumantasyon ve füzyon torakolomber omurga kırıklarının tedavinde sık tercih edilen bir yöntemdir.Bu geriye-dönük çalışmada tek seviyeli torakolomber omurga burst kırığı nedeni ile kısa segment posterior enstrumantasyon ve füzyon ile tedavi edilmiş toplam 14 hasta değerlendirildi. Yedisi (%50) erkek, 7'si (%50) kadın olan hastaların ortalama yaşı 39,7 (21-60) yıl, ortalama takip üresi ise 116,7 (96,2?154,8) ay idi.Hastaların son kontrollerdeki radyolojik değerlendirme sonuçları ile preoperatif dönem, erken postoperatif dönem ve 2004 yılında yapılmış ortalama 42,6 aylık takip sonuçları karşılaştırıldı. Kırık vertebra korpuslarının anterior ve orta bölümlerinin preoperatif dönem, erken postoperatif dönem, 2004 kontrolü ve 2010 kontrolünde ölçülen değerlerinin beklenen değerlere oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Korpus posterioru değerlerinde ise bir farklılık yoktu. Her dört dönemdeki kamalaşma açısı ölçülen değerleri arasında da istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulundu. Farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu araştırmak için yapılan ileri ikili karşılaştırmalarda hem korpus anterioru ve ortası için, hem de kamalaşma açısı için preoperatif değerlerin diğer 3 dönem değerlerinden anlamlı olarak farklı olduğu bulundu. Erken postoperatif, 2004 kontrolü ve 2010 kontrolü değerleri arasında ise anlamlı bir farklılık olmadığı bulundu. Bu bulguların yorumlanmasında korpus anterioru ve ortasında kırığa bağlı oluşan çökmenin ve kamalaşma açısında yine kırığa bağlı oluşan artışın ameliyatla istatistiksel olarak anlamlı derecede düzeldiği ve bunun daha sonraki takiplerde de korunmuş olduğu sonucuna varıldı.Cinsiyet, yaş, ek travma varlığı ve kırık seviyesi ile kamalaşma açısının preoperatif, erken postoperatif, 2004 ve 2010 kontrollerindeki değişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Ek travması olan hastalarda ek travması olmayan hastalara göre ortalama hastanede yatış süresi istatistiksel olarak anlamlı derecede daha uzun bulundu. Hastaların Denis Ağrı Skalası ve Denis İş Skalası ile değerlendirilen ağrı ve performans durumları açısından 2004 ve 2010 kontrolleri arasında önemli bir farklılık olmadığı saptandı. Bu bulgular ışığında kısa segment posterior enstrumantasyon ve füzyonun, tek seviyeli torakolomber vertebra burst kırıklarında öncelikli olarak düşünülmesi gereken bir tedavi alternatifi olduğu sunucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Short segment posterior instrumentation and fusion is a preferred method for the management of thracolumbar spine fractures.14 patients who were treated with short segment posterior instrumentation and fusion for single level thoracolumbar burst fractures were retrospectively evaluated in this study. There were 7 (%50) males and 7(%50) females and the mean age of patients was 39,7 (21-60). The mean duration of follow-up was 116,7 (96,2-154,8) months.The results of the last radiological evalution were compared with the results of the preoperative period, early post-operative period and 2004 control which had 42,6 months of follow-up. There was statistically significant difference between the measured value to expected value ratios of anterior and middle vertebral body heights of pre-operative period, early post-operative period, 2004 and 2010 follow ups, but no difference was found in posterior vertebral body height. There was statistically significant difference in wedge angles between these 4 periods. Group comparisons were done to find the source of the difference. There was significant difference between pre-operative period and the other periods in anterior and middle vertebral body heights and wedge angles. There was no difference between early post-operative period 2004 and 2010 follow-up values. An evaluation of the findings leads to the following conclusions; the loss of anterior corpus height, middle corpus height and inclining of wedge angle after fracture is corrected significantly and this correction is maintenained in follow-ups.Age, gender, presence of additional trauma did not effect wedge angle fluctuations in pre-operative, early post-operative 2004 and 2010 follow-up periods. It was found that the presence of additional trauma caused longer hospital stay.According to Denis? pain and work scalas, there were no difference in 2004 and 2010 follow-up periods.It was concluded that, short segment posterior instrumentation and fusion is among the primary choices within the alternative treatment methods in single level thoracolumbar burst fractures.