Levetirasetam ve valproik asitin nöral tüp defekti oluşturma etkilerinin civciv embriyolarında karşılaştırmalı deneysel araştırılması
An experimental study of levetiracetam and valproic acid's effects on causing neural tube defect on chick embrios
  1. Tez No: 337258
  2. Yazar: ZİYA ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAMİR ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Nöroşirürji, Histology and Embryology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nöral tüp defekti, en sık görülen doğumsal anomaliler arasındadır. Bilinen etiyolojik nedenlerden biri de gebelikte antiepileptik kullanımıdır. Valproik asit (VA), NTD'ye en sık neden olan eski jenerasyon antiepileptiktir. Yeni jenerasyon antiepileptik ilaçların ve bu gruptaki Levetirasetam'ın (LVT), NTD'ye ne oranda yol açtığına dair yeterli veri literatürde bulunmamaktadır.Çalışmamızda, LVT'nin NTD oluşturma etkisi, VA ile karşılaştırılarak deneysel olarak gösterilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, LVT ve VA'nın kombine kullanımı ile ortaya çıkabilecek NTD oranları kıyaslanmıştır.Bu amaçla, 360 adet SPF yumurta çalışmaya dahil edilmiştir. Yumurtalar, soğuk zincir altında tutularak embriyo gelişiminin ilerlememesi sağlanmaya çalışılmıştır. Deneysel çalışma, İ.Ü CTF Histoloji Anabilim Dalı Laboratuarlarında gerçekleştirilmiştir.LVT ve VA, 2 farklı dozda, tek başına ve kombine olarak yumurtalara enjekte edildikten sonra 72 saat enkübasyona bırakılan yumurtalardan elde edilen embriyolar, morfolojik ve mikroskopik kesitleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ilaç verilen gruplar, kontrol ve sham grupları ile karşılaştırılmıştır.LVT verilen yumurtalardan elde edilen embriyolardan, normal dozda verilen grupta %10,9; yüksek doz verilen grupta %15,6 NTD'ye rastlanmıştır. VA içeren yumurtalarda normal doz verilen grupta %25, yüksek doz verilen grupta %30 oranında; NTD tespit edilmiştir. Her iki ilacın da verildiği yumurtalarda, normal doz verilen grupta %25,6, yüksek doz verilen grupta %35,9 oranında NTD'ye rastlanılmıştır.Elde edilen sonuçlardan; LVT'nin de civciv embriyolarında NTD'ye yol açtığı, VA verilen grupta daha yüksek oranda NTD görüldüğü; her iki ilacın verildiği gruplarda tekli ilaç verilen gruplara göre daha yüksek oranda NTD tespit edildiği ve her iki ilacın birbirinin teratojenik etkisini kombine kullanımda arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neural tube defects (NTDs) are one of the most common congenital anomalies. One of their many well known etiologies is the use of antiepileptic drugs. Valproik asid (VA) is an old generation antiepileptic drug, which is the most common cause of NTDs related to antiepileptic drugs. On the other hand, there is not clear data about the insidence of NTDs with the use of new generation antiepileptic drugs, and Levetirasetam an antiepileptic drugs in this group.The purpose of this study is to explain the mechanism of generate NTDs while use of LVT with comparison to VA. In the mean time, combined use of LVT and VA is also worked up to find if there ise an increase in number of NTDs.In this study, 360 spesific pathogene free eggs were used. Eggs were put under cold chain to repress of development to embrio. This study was performed in İ.Ü. CTF Histology Department Laboratories.LVT and VA were injected into the eggs, in 2 different dosages, single handed and combined with each other. After this, the eggs were encubated for 72 hours; and embrios were examined with morphologic and microscopic sections. The data compared with control, sham , drug given groups and also with each other.NTDs were founded 10,9% in group of embrios which were injected normal dosage of LVT; and 15,6% in high dosage group. And NTDs were founded 25% in group of embrios which were injected normal dosage of VA; and 30% in high dosage group. With combined injection of drugs in normal dosage, NTS were found in 25,6%, and 35,6& with use of high dosage.As conclusion, LVT appears to be a cause for NTDs. On the other hand, VA is still much more related to NTDs. And combined use of both drugs seems related with high incidence of NTDs by an increase in their teratogenic effects.