Endometriyum kanseri ve selim endometriyal patolojilerde 3 boyutlu power doppler parametreleri ve serum insan epididimis proteini 4 seviyelerinin incelenmesi
Analyse of three dimensional power doppler parameters and serum human epididymis protein 4 levels in endometrial carcinoma and benign endometrial pathologies
- Tez No: 337290
- Danışmanlar: PROF. DR. TUGAN BEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: VOCAL parametrelerinin ve serum HE-4 düzeylerinin endometriyal selim ve habis ayırımında kullanımını araştırmak ve bu parametreleri endometriyum kanseri hastalarındaki histopatolojik sonuçlarla karşılaştırmakGEREÇ VE YÖNTEM: Olgular 2010-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran anormal uterin kanaması olan premenopozal hastalar, postmenopozal kanaması veya endometriyal kalınlık artışı olan hastalar, endometriyum kanseri tanısı olan hastalar arasından seçilmiştir. Hastaların operasyondan veya küretajdan bir hafta önce kan örnekleri alınmış ve ultrasonografi incelemesi yapılmıştır. Ultrasonografi ile VOCAL yazılımı kullanılarak akım parametreleri ölçülmüş olup serumda ise HE-4 seviyelerine bakılmıştır. Sonuçlar ile endometriyum kanseri histopatolojisi arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate the role of VOCAL parameters and serum HE-4 levels in the identification of benign versus malignant endometrial pathologies and assess the correlation between this parameters and endometrial carcinoma histopathology.MATERİAL AND METHODS: From August 2010 to August 2012, women with premenopausal anormal uterine bleeding, postmenopausal bleeding or endometrial thickening and endometrial carcinoma were included in study. Blood samples were collected and the patients underwent to ultrasonographic examination prior to endometrial curettage or operation. VOCAL parameters and serum HE-4 levels were measured. The relationship between endometrial carcinoma histopathology and VOCAL parameters, serum HE-4 levels were evaluated.