Embriyo kültür ortamındaki homosistein miktarının embriyo kalitesini öngörmedeki belirleyiciliğinin araştırılması
To evaluate the relationship between homocysteine, embryo quality and pregnancy in embryo culture medium in assisted reproductive techniques
  1. Tez No: 337291
  2. Yazar: BURCU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Üremeye yardımcı tekniklerde embriyo kültür ortamındaki homosisteinin embriyo kalitesi ve gebelik ile ilişkisinin araştırılması.Materyal ve Metod: Kliniğimize çocuk isteği ile başvuran toplam 40 olgu çalışmaya dahil oldu. Hastalara GnRH analogları ve gonadotropinler ile uzun protokol ovulasyon uyarılması yapıldı. Her olguda embriyo kültür ortamındaki homosistein düzeyi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Kontrollü over hiperstimülasyonu ile elde edilen tüm oositler olgunluk derecelerine göre sınıflandırıldı. Fertilize olan embriyolara derecelendirme yapıldı. Hastalarda transferin 12'inci gününden sonra serum hCG düzeyine bakılarak ve TvUSG yapılarak gebelik arandı. Gebe kalan ve gebe kalamayan gruplar arasında embriyo kalitesi, hormon parametreleri ve kültür ortamındaki Hcy değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca Hcy değeri ile embriyo kalitesi ve gebelik arasında korelasyon arandı.Bulgular: Embriyo hücre kültür ortamında Hcy bakılan gebe olan ve gebe olmayan gruplar arasında kadın yaşı; infertilite süresi; infertilite şekli; VKI; adetin 3. günü serum FSH değerleri; AMH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Gebe olan ve olmayan gruplar arasında toplam uygulanan gonadotropin dozu; total oosit ve ICSI yapılan oosit sayısı; stimulasyon yapılan gün sayısı açısından istatistiksel olarak fark bulunmadı. Tüm olgular günlük 400 mcg folik asit aldı. Folik asit Hcy metabolizmasını etkilediği için tüm olgular bu yönden homojen olarak dağıldı. Embriyo kültür ortamında Hcy ile embriyo grade arasında pozitif bir korelasyon tesbit edildi (r:0,376 / p?0,034). 40 olgudan 24 'ünde gebelik saptanmadı. Kalan 16 olguda gebelik tesbit edildi. Gebelik ve ortamdaki Hcy değeri arasındaki korelasyona bakıldığında ise gebe kalamama ile Hcy değeri arasında anlamlı bir korelasyon bulundu (r:0,5131 / p?0,0004).Sonuç: Embriyo kültür ortamındaki Hcy değeri; gebe kalamamayı öngörmede ve daha önemlisi embriyo kalitesini belirlemede önemli bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relationship between homocysteine, embryo quality and pregnancy in embryo culture medium in assisted reproductive techniques. Material and Method: 40 cases which admitted to our clinic with fertility desire were included into study. Long protocol ovulation induction with GnRH analogues and gonadotropins was applied. In each case; the level of homocysteine in culture medium was measured by spectrophotometry . All oocytes obtained with controlled ovary hyperstimulation were classified according to maturity levels. Fertilized embryos were graded. After 12 day from embryo transfer, serum hCG levels were measured and transvaginal ultrasound was performed to detect the pregnancy. Embryo quality, hormone parameters and Hcy levels in embryo culture medium were compared between pregnant and non-pregnant groups. Also the correlation between Hcy levels in culture medium and embryo quality were investigated.Results: Age, the duration of infertility, infertility type, VKI, FSH levels in 3 th day of the menstruation, serum AMH levels were not statistically significant between pregnant and non-pregnant group in which Hcy levels were detected in embryo culture medium. And also total dosage of gonadotropin, the number of total oocyte and oocyte which ICSI was performed, the daytime in which the stimulation performed were not significant between two groups. All patients used folic acid replacement 400 mcg/day. According to the affect of folic acid to Hcy metabolism, all patients were distrubuted homogenously.