Koklear implantasyon yapılan çocuklarda işitme sonrası davranışsal değişiklikler
Behavioral changes in deaf children following cochlear implantation after hearing
- Tez No: 337363
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fak. Kulak Burun Boğaz A.B.D de Koklear İmplantasyon yapılan çocuklarda işitme yetisini kazanan hastalarda davranış değişikliklerinin incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Araştırma grubunu, oluşturan Mart 2012 ? Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı?nda Koklear İmplant yapılan 4-18 yaş arası 30 hasta basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Vakaların seçiminde cinsiyet ve sosyal seviye farkı gözetilmemiştir. Hasta seçiminde; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Merkezinde en az 3 ay ve üzeri takip edilmeleri kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmaya katılacak hastalar ve yakınları yapılacak araştırma hakkında bilgilendirilmiştir. Ebeveynler operasyon öncesi ve sonrası verdiğimiz CBCL formlarını elden doldurmuşlardır. Koklear İmplantasyon yapılmış çocuklardaki davranış değişikliklerini belirlemek amacı ile 4-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (Child Behavior Check List for Ages 4-18-CBCL) kullanılmıştır. Araştırmada deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde t testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was designed to examine behavioral changes in patients with hearing loss following Cochlear İmplantation in Cerrahpasa Medical School ENT Department. Between March 2012 - December 2012 the research group consisted of 30 patients aged between 4-18 years who were treated by cochlear implantation in Cerrahpasa Medical School ENT Department and were selected by random sampling method.In this study there were no gender and social level differences among patients. Patients were followed for at least 3 months in Cerrahpasa Audiology Center. Patients and their relatives were informed about the research. Before and after the operation parents filled CBCL forms by hand . After Cochlear implantation in children was used to identify the behavioral changes CBCL.