Tiroit kanserlerinde hemoksijenaz ve prolidaz enzim aktiviteleri ile oksidatif stress parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship of hemoxygenase-1 and prolidase enzyme activity with oxidative stress in papillary thyroid cancer
- Tez No: 337362
- Danışmanlar: PROF. DR. EZEL USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Oksidan stresin kanser vakalarında arttığı bildirilmiştir. Kanser hücrelerinin çoğalmasında hücresel sinyal yolaklarının aktivasyonunda veya inhibisyonunda oksidan stresin rolü olduğu açıklanmıştır. Çalışmamızın temel amacı, tiroit kanserlerinde HO-1 ve prolidaz enzimlerinin oksidatif stres ile ilişkisini ortaya koymak ve bu enzimlerin tanıda tümor markeri olarak ya da tedavi başarısının değerlendirilmesinde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Çalışmamıza 31 hasta ve 25 kontrol birey dahil edildi. Kontrol grubunda, PTK hastalarda tiroidektomi öncesi ve sonrası 30. günde; HO-1, prolidaz enzimlerine, oksidan stres göstergeleri olarak malondialdehit (MDA) ve protein karbonil (PC) düzeylerine ve antioksidan savunma sisteminin göstergesi olarak da süperoksit dismutaz (SOD) enzim düzeyine bakıldı.
Özet (Çeviri)
It has been reported that oxidative stress is increased in cancer cases and also involved in the proliferation, activation and inhibition of signaling pathways in cancer cells. The main purpose of our study to examine the relation between papillary thyroid cancer, oxidative stress, HO-1, prolidase enzymes and investigate whether these enzymes could be utilized as tumor markers for diagnosis or in the evaluation of treatment?s success. 31 patients and 25 control subjects were included in this study. HO-1, prolidase, one of the oxidant stress indicators malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PCO) parameters and superoxide dismutase (SOD) as indicator of antioxidant defense system were measured pre-operatively and 30 days after thyroidectomy in PTC patients and healthy individuals.