Konya Bozkır ilçesinde bulunan kolan dokumaları ve bazı özellikleri
The kolan weaving which is woven in Bozkir, Turkey and some characterctics of it
  1. Tez No: 337700
  2. Yazar: SELCEN BÜBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL TÜRKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türk kültürünü yansıtan el sanatları, bazen günlük hayatın içinde yer alan ürünlerde, bazen ise yaşantının vazgeçilmez kaynakları arasında yer almaktadır.Çalışmada, Konya Bozkır ilçesinde kolan dokuma örneklerinin üretildiği ve eski örneklerin yer aldığı bazı ilçe ve köylerde ulaşılan örnekler incelenerek belgelenmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, araştırmanın tanımı, amacı ve önemi, sınırları, literatür özetleri, Bozkır ilçesi hakkında genel bilgiler ve kolan dokuma hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmada izlenen materyal ve yöntem üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde Konya Bozkır ilçesinde bulunan, kolan dokuma örneklerinin incelendiği katalog yer almıştır. Dördüncü bölümde ise araştırma ile ilgili verilere ve bu verilerden elde edilen bulguların sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırmanın sonunda elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, konuyla ilgili önerilerde bulunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The handicrafts reflecting Turkish culture sometimes take place in everyday life objects or sometimes in essential parts of our lives.The samples about the fieldwork which is done in some villages and towns of Bozkır, Konya where the samples of ?kolan? weaving are made and the antique ones can be found are examined and documented.The research consists of four chapter. In the first one, the definition, aim, importance, borders and literature reviews of the research, the general knowledge about Bozkır and ?kolan? weaving are included.In the second one, the material and the methodology are emphasized.In the third one, the catalogue in which the ?kolan? weaving ? found in Bozkır, Konya- is examined takes place.In the last chapter, the datum about the research, the tables and findings which are found concerning these datum are included. The results at the end of the research have been evaluated and the study has been ended with the suggestions on the topic of the research.