Aktif kontrollü faydalı yük taşıma sistemlerinin paraşüt, yapı ve mekanizma açısından incelenmesi
A study of the active controlled useful load parachute systems in terms of parachute, structure and mechanism
  1. Tez No: 337824
  2. Yazar: ÜMİT MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye?nin coğrafi şartları ve jeostratejik konumu göz önünde bulundurulduğunda zamana karşı hızlı hareket etmenin önemli olduğu doğal afet, kara ve deniz üzeri arama kurtarma, operasyon bölgesine mühimmat ve erzak nakli görevlerinin insansız paraşüt sistemi ile icra edilmesi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bu ihtiyaç karşısında havacılık ve uzay bilimleri alanında gelişen teknoloji ve çağın gereksinimlerine uygun insansız yeni nesil sistem ve cihazlara sahip olma yarışında yerini almıştır. Bu kapsamda, uzaktan kumandalı ve otonom olmak üzere iki farklı opsiyonda çalışabilen aktif kontrollü faydalı yük taşıma sistemi teknolojisini yakından takip etmekte olup, mili imkan ve kaynaklarla üreterek envantere dâhil etmeyi amaçlamaktadır. Dünya genelinde bu amaçla aktif olarak kullanılmakta olan sistemler GPADS (Guided Precision Aerial Delivery Systems) kavramı ile bilinmektedir. Sistemi kullanan ve geliştirmeyi amaçlayan ülkeler, bu konuda özel bir ar-ge çalışması ve ciddi yatırım planları yapmaktadır. Türkiye?de henüz kullanım alanı bulunmayan GPADS teknolojisi, bu çalışma ile detaylı olarak incelenmiş olup, Türk Silahlı Kuvvetleri?nin ihtiyaç duyduğu sisteme ilişkin kavram tanımlaması yapılarak tasarıma yönelik sistemin sahip olması gereken teknik özellikler ile proje planları ortaya konulmuştur. Sisteme sahip olan yerli ve yabancı firmalar ve tedarikçiler ile görüşmeler yapılmış, elde edilen bilgi ve tecrübe doğrultusunda Türkiye?deki kurum ve kuruluşların imkân ve kabiliyetleri dikkate alınarak ortak bir çalışma sonucunda sistemin milli olarak yapılabilirliği değerlendirilmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, paraşütün tarihçesi ile sisteme ilişkin yapılmış olan önceki çalışmalar araştırılmıştır. İkinci bölümde, genel bir bakış yapılarak sisteme olan gereksinim ve kısıtlar ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, paraşüt çalışma prensibi kavramsal olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, aktif kontrollü faydalı yük paraşüt sistemi, paraşüt, yapı ve mekanizma açısından sistem ve alt sistem bazında incelenmiş, sistemin ihtiyaç duyduğu askeri standartlar ve bu standartların sağlanmasında kullanılan test ve metotlar anlatılmıştır. Beşinci bölümde, Türk Silahlı Kuvvetleri?nin ihtiyaç duyduğu GPADS tasarımı yapılmıştır. Altıncı bölümde ise sistemi envantere dâhil etmek için takip edilecek tedarik etme yöntemleri ve projelendirme detaylarına ilişkin iş paketleri üzerine ayrıntılı bir çalışma yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye?deki kurum ve kuruluşların ortak çalışması ile sistemin milli olarak üretilebileceği ve en iyi uçuş performansını veren ram air tipi paraşüt sisteminin askeri standartlara bağlı kalmak koşuluyla tasarım aşamasında kullanılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taking into account the geograhy and the geostrategic location of Turkey, it has become a necessity to perform tasks which are time sensitive such as natural disaster, search and rescue and airlift of ammunition and supplies to operation zones by using unmanned parachute systems. Turkish Air Force (TURAF) Headquarters, in response to this necessity, has claimed its place in the race of possesing new generation unmanned systems and devices which are suitable for developing technology and other improvements of the era in the fields of aviation and space sciences. Within this scope, TURAF closely follows the active controlled useful load-carrying system technology which can be operated in two different options, remote controlled and autonomous, and aims to possess this technology by producing it using local means and sources. Across the World, the system actively used for this purpose are known as Guided Precision Aerial Delivery Systems (GPADS). The countries using and aiming to improve these systems have been carrying out research and development studies and making serious investment plans. GPADS technology, which has not been used in Turkey yet, has been studied in detail with this thesis. In this context, a description of the concepts regarding the system TURAF needs has been made, and the technical specifications and project plans that the system on draft requires have been put forward. Meetings have been held with the national and foreign firms and suppliers owning the system. In the direction of the information and experiences gained and considering the possibilitis and capacities of the institutions and organizations in Turkey, feasibility of producing the system nationally has been evaluated with a joint study. The study consists of seven sections. In the first section, previous studies related to history of parachute and the GPADS have been analyzed. In the second section, we discuss the requirements and restrictions regarding the system from a general viewpoint. In the third section, the working principles of parachute have been explained conceptually. In the fourth section, the active controlled useful load parachute system has been examined in terms of parachute, structure and mechanism on the basis of system and sub-system, and the military standarts needed by the system and the tests and methods used to establish these standarts have been stated. In the fifth section, the design of TURAF GPADS needs has been put forward. In the sixth section, a comprehensive study has been performed on the work packages regarding supplying methods and project details in order to acquire the system. At the end of the study, it has been concluded that the system can be produced domestically with the cooparation of institutions and organizations in Turkey, and that the ram air canopy which produces the best flight performance results should be used during the design phase provided that the compulsory military standarts are met.