Bir haberleşme uydusunu yörüngeye yerleştirecek hibrid yakıtlı roket tasarımı
The design of a hybrid fuel rocket which can locate a communications satellite into the orbit
- Tez No: 337825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada hibrid roket motorları hakkında genel bir bilgi verilerek, hibrid roket motorlarının tarihçesi, yapısı, özellikleri, avantaj ve dezavantajları kısaca sunulmuştur. Hibrid roket motorlarıyla ilgili genel bilginin ardından bu roketlerin uzaya taşıdığı uyduları incelemek üzere uydu tanımı, yörünge kavramı ve yörünge tipleri üzerinde durularak yörüngelerin kullanıldıkları görev alanları, önbilgi olarak belirtilmiştir. Uyduların görev yaptıkları alanlar; haberleşme, gözlem, seyrüsefer, keşif, bilimsel ve uzaktan algılama amaçlı uydular ana başlıkları altında toplanmıştır. Hibrid roket motorları ve uydularla ilgili bölümlerin ardından tasarım parametreleri verilen bir haberleşme uydusunu yer sabit yörüngeye taşıyacak bir hibrid yakıtlı roket tasarımı belirlenen tasarım işlemlerine göre gerçekleştirilmiştir. Bir haberleşme uydusunu uzaya taşıyan hibrid yakıtlı roket tasarımı sonrasında uzaya gönderilen uydunun izleyeceği yörünge hareketleri belirlenmiş ve buna göre kullanılacak olan itki sisteminin seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a general information about hybrid rocket motors is given and the history of hybrid rocket motors, their structures, characteristics, advantages and disadvantages are briefly presented. After a general information is given about hybrid rocket motors, a satellite definition to analyse the satellites that these rockets transport to the space, the concept of orbit and types of orbits are accentuated and the duties where orbits are used are expressed as preliminary information. The duties of satellites are come under the main titles as; communication, observation, navigation, discovery, the scientific and remote sensing satellites. After the parts of hybrid rocket motors and satellites are defined, the design of a hybrid fuel rocket, which is going to transport the communication satellite whose designation parameters are given to the geostationary orbit (GEO), is carried out considering the specified designation procedures. After the design of the rocket with hybrid fuel transporting a communication satellite into the space, orbit maneuverings of the satellite which has been launched to the space are determined and according to this design, the thrust system which is to used has been chosen.