Termotropik kolesterik sıvı kristaller: Mezomorfik, termo-morfolojik ve termo-optiksel özelliklerin incelenmesi
Thermotropic cholesteric liquid crystals, investigations of mesomorphic, thermo-morphologic and thermo-optical properties
- Tez No: 337888
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NESRULLAZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Termotropik sıvı kristallerin özel türü olan kolesterik sıvı kristaller, özgün kiral yapıya sahip olarak, diğer tür termotropik sıvı kristallerde gözlenmeyen fiziksel özelliklere sahiptirler. Kolesterik sıvı kristaller tek optiksel eksenli, fiziksel anizotropik malzemeler olarak hem optiksel etkinliğe hem de optiksel çift kırılmaya sahiptirler. Söz konusu sıvı kristallerin optiksel etkinliği sıcaklığa, magnetik ve elektrik alanlarının etkilerine yüksek derecede hassasiyet göstermektedirler. Bu yüzden kolesterik sıvı kristaller, zengin fiziksel özellikler sergileyerek, yüksek uygulama potansiyeline sahiptirler. Bu çalışmada iki adet kolesterik sıvı kristalik malzemenin termo-morfolojik, termotropik ve termo-optiksel özellikleri geniş sıcaklık aralığında, özellikle de kolesterik mezofazı-izotropik sıvı faz geçiş bölgesinde ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Öyle ki, bu çalışmada iki adet kolesterik sıvı kristalin tekstür dönüşümleri, ortalama kırılma indisi , kırılma indisleri ve , çiftkırılma , optiksel geçirgenliği I, soğurma katsayısı , optiksel kutuplanma ve ve kutuplanma anizotropisi ?nın sıcaklıkla değişimleri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda yeni bilimsel bulgular elde edilmiştir. Yeni bulgular ilgili model ve teoriler çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cholesteric liquid crystals are an specific type of thermotropic liquid crystalline materials and have unusual physical properties. Cholesteric liquid crystals are optically uniaxial materials and optical birefringence. Optical activity, and accordingly pitch of cholesteric spiral, is extremally sensitive to temperatures and, electrical and magnetic field applications. Therefore, cholesteric liquid crystals exhibit rich physical properties and have high application possibilities. In this work, the thermo-morphologic, thermotopic and thermo-optical properties of two cholesteric liquid crystalline materials in large temperature interval and especially in regions of the cholesteric mesophase- isotropic liquid phase transitions have been investigated. Namely, in this work temperature transformation of typical textures have been studied and temperature dependences of the mean refractive index , refractive indexes and , optical birefringence , light transmission , absorption coefficient , optical polarizability and and anisotropy of optical polarizability have been determined. The results of such investigations are discussed using the corresponding models and theories.