Zonguldak ilindeki insanların saç ve tırnak örnekleri üzerinden toplam arsenik konsantrasyonlarının endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) kullanılarak belirlenmesi
Zonguldak ilindeki insanlarin saç ve tirnak örnekleri üzerinden toplam arsenik konsantrasyonlarinin endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) kullanilarak belirlenmesi
  1. Tez No: 337902
  2. Yazar: AYSEL UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, çevresel kaynaklı arseniğin Zonguldak şehir merkezinde yaşayan insanlardaki toplam birikim değerleri, saç ve tırnak gibi biyolojik materyallerin analiz edilmesiyle belirlenmiştir. Saç ve tırnak örnekleri en az 10 yıldır Zonguldak bölgesinde ikamet eden, 30 yaş üzerindeki 63 gönüllü kişiden alınmıştır. Çalışmada çevresel faktörlerin etkilerini ortaya çıkarmak için özellikle sigara kullanmayan kişiler tercih edilmiştir. Toplanan örnekler ön yıkama, kurutma ve mikrodalga ile çözünürleştirme işlemlerinin ardından Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) ile analiz edilmiştir. Saç ve tırnak örneklerindeki ortalama arsenik konsantrasyonları sırasıyla 0,123 µg/g ve 0,144 µg/g olarak bulunmuştur. Saç ve tırnak örneklerinde tespit edilen konsantrasyon değerleri normal sınır değerinin (1 µg/g) altındadır. Dolayısıyla elde edilen sonuçlar, Zonguldak?ta yaşayan insanların mesleki veya çevresel etmenlerle arseniğe maruz kalmadığını ortaya çıkarmaktadır. Saç ve tırnak örneklerindeki arsenik konsantrasyonları ile kişilerin cinsiyetleri arasında ilişki olup olmadığı istatistiksel olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda saç örneklerinde arsenik birikiminin cinsiyete bağlı olmadığı, tırnak örneklerinde ise erkek ve kadın gruplar arasında istatistiksel olarak bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, erkek bireylerin tırnaklarında arseniğin daha fazla birikme eğiliminde olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, total arsenic accumulation in people living in Zonguldak city centre was determined by the analysis of biological materials such as hair and nail. The hair and nail samples were collected from 63 human volunteers, residing in Zonguldak province at least 10 years and aged over 30 years. In order to reveal the effects of environmental factors, especially non-smokers were selected. The samples collected were analyzed by Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) following pre-cleaning, drying and microwave digestion. The mean arsenic concentrations in hair and nail samples were found to be 0,123 µg/g and 0,144, respectively. It was found that the arsenic concentrations determined in hair and nail samples did not exceed the normal limit concentration value (1 µg/g). Therefore, the results revealed that people living in Zonguldak province have not been exposed to arsenic occupationally or environmentally. The relationships between arsenic concentrations and gender of individuals were investigated statistically. After statistical analysis, it was found that the accumulation of arsenic in the hair was not related to gender (P > 0.05), whereas a significant difference between the nail-arsenic levels of male and female was appeared (P < 0.05). The results demonstrated that nails of male individuals tend to accumulate more arsenic.