Relationship of clothing comfort to motion ergonomy
Giysi konforu ve hareket ergonomisi ilişkisi
  1. Tez No: 337973
  2. Yazar: CEMİLE EMEL KIRLANGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİREÇCİ, DOÇ. DR. NAZIM PAŞAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde, her tüketicinin giysiden talep ettiği özellikler birbirinden farklılık göstermektedir. Ancak konfor hemen hemen bütün tüketicilerin ortak noktasıdır. Konfor, sübjektif bir kavram olup, kişisel ve çevresel etmenlere bağlıdır, kişiden kişiye farklı yorumlanabilir. Genel olarak, bir giysinin konforlu olması, fonksiyonel ve ergonomik olması anlamına gelmektedir. Bu çalışmada, kumaş ve dikiş özellikleri standart tutularak, kalıp farklılıklarının giysi konforuna ve hareket ergonomisine olan etkileri araştırılmıştır. Giysi konforuna etki eden başlıca bilimler olarak; Antropometri, Ergonomi ve Konfor konuları detaylıca incelenmiştir. Ticari olarak kullanılan 4 farklı pantolon kalıbının oturma, yürüme ve koşma pozisyonlarında kullanıcılara sağladıkları konfor dereceleri puanlama sistemiyle saptanmış ve bu sonuçlar analiz edilerek yorumlanmıştır. Puan tablolarının uyumlulukları istatistiksel formüllerle hesaplanmıştır. Son olarak, kullanıcıların talepleri doğrultusunda, en yüksek konfor algısını sağlayan model üzerinden gidilerek, yeni bir pantolon kalıbı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, special demands/properties which are required from garments by each consumer, differ greatly between themself. However, many consumers meet in a common point and this is comfort. Comfort is a subjective concept which depends on personal and enviromental factors, and can be evaluated personally. Generally if a garment is comfortable for a consumer; its meant this is functional and ergonomical for user. In this experimental study; with fixed fabric and sewing features, effects of different patterns for clothing comfort and motion ergonomy have been searched/analysed. Anthropometry, ergonomy and comfort have been scrutinised as the main sciences which effect clothing comfort. Commercially available 4 different pants patterns have been analysed in sitting, walking and running positions, degrees of provided comfort have been determined by scoring system and then the results are analyzed and interpreted. Concordance of point tables were calculated by statistical formulas. And finally regarding to demands of the users, a new pants pattern was designed by considering of the analysed model which provides the highest comfort level.