State space analysis of the short circuit fault for transmission lines
İletim hatlarında kısa devre arızasının 'durağan durum? teorisiyle analizi
- Tez No: 337979
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KORAŞLI, PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, gerçek bir iletim hattı tek fazlı T-devre modeline göre modellenmiştir. Hattın durağan durum denklemleri yazılmıştır ve bu durağan durum denklemleri kullanılarak sistemin kararlılığı ve kontrol edilebilirliği incelenmiştir. Hattın herhangi bir kilometresinde bir kısa devre arızası meydana geldiği zaman, T-devre modelinin durağan durum denklemleri tekrar düzenlenmiştir ve T-devre modelinin çıkış geriliminin ve kısa devre anında devreden akan kısa devre akımının zamanla değişimi arıza öncesi, arıza sırası ve arıza sonrası için şekiller üzerinde gösterilmiştir. Bu şekiller MATLAB isimli bilgisayar progamıyla çizdirilmiştir. Program önce durağan durum denklemlerini hesaplamış, sonra bu denklemleri kullanarak da şekilleri çizdirmiştir. En son olarak da, çıkış gerilim ve kısa devre akımının zaman domenindeki analizlerine bağlı olarak frekans spektrumları MATLAB programı kullanılarak çizdirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, a real transmission line is modelled as a single phase lumped parameter transmission line (T-line model). State space equations are formulated for this T-line model and the system?s stability and controllability are checked by using state space equations. The state equations for the T-line model are modified for short circuit case at any distance of the line and the T-line model?s output voltage and short circuit current changing by time are plotted for `before?, `during?, and `after? the fault case. These figures are obtained by solving the state equations using a computer program MATLAB. MATLAB program first calculates the state equations and then plots the output voltage and short circuit current figures. The output voltage and short circuit current frequency spectrums are plotted depending on the voltage and current time domain analysis.