Transformatörlerde durum izleme ve arızaların erken tespiti
Early fault detection and condition monitoring of transformers
  1. Tez No: 935186
  2. Yazar: CANAN ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH MAMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında, transformatörlerde meydana gelen elektriksel arızaların tespiti ve durum izleme yöntemleri ele alınmıştır. Transformatörlerde sık karşılaşılan sarım-sarım kısa devre arızaları, kaynak gerilim dengesizliği ve laminasyon arızaları detaylı olarak incelenmiş ve bu arızaların erken aşamada tespiti için yenilikçi analiz yöntemleri kullanılmıştır. Sağlıklı durum ve arıza senaryolarına ilişkin sonuçlar ANSYS® Maxwell yazılımından elde edilen elektriksel ve manyetik parametrelerdeki değişimlerin incelenmesi ile değerlendirilmiştir. Özellikle faz akımları ve kaçak akı dağılımları incelenmiş; bu parametrelerdeki değişimlerin arızaların tespitinde kritik bir rol oynadığı belirlenmiştir. Hızlı Fourier Dönüşümü (FFT) yöntemi kullanılarak arıza sinyalleri frekans ekseninde analiz edilmiş ve sağlıklı ile arızalı durumlar arasındaki farklılıklar net bir şekilde ortaya konulmuştur. Analiz sürecinde, simetrik bileşenler yöntemi ile uzay vektör analizi ve faz açısı spektrumlarının analizi gibi teknikler kullanılarak arızalar hassas bir şekilde tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, transformatörlerde meydana gelen elektriksel arızaların erken aşamada tespit edilmesinin mümkün olduğunu ve farklı arıza türlerinin birbirlerinden ayrıştırılabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, enerji iletim ve dağıtım süreçlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlayan hızlı ve etkin arıza tespit yöntemleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the detection of electrical faults in transformers and condition monitoring methods are discussed. Turn-to-turn short circuit faults, unbalanced supply voltage, and lamination faults, which are frequently encountered in transformers, are investigated in detail, and innovative analysis methods are used for the early detection of these faults. The thesis evaluates both healthy and faulty conditions by analyzing changes in electrical and magnetic parameters obtained using ANSYS® Maxwell software. Phase currents and stray flux distributions were analyzed, revealing that variations in these parameters play a crucial role in fault detection. Fault signals were examined in the frequency domain using the Fast Fourier Transform (FFT) method, which effectively differentiates between healthy and faulty conditions. Additionally, techniques such as space vector analysis, symmetrical component analysis, and phase angle spectrum analysis were utilized to achieve precise fault identification. The results show that electrical faults in transformers can be detected at an early stage, and different types of faults can be distinguished from one another. This thesis provides fast and efficient fault detection methods that contribute to the sustainability of electric transmission and distribution processes.